Dni wolne od pracy w Niemczech

Dni wolne od pracy, kto z nas nie lubi długich weekendów albo dni ustawowo wolnych od roboty?. Nie raz spotykałem się z sytuacją, kiedy to ludzie stali w dzień świąteczny pod sklepem i czekali na otwarcie marketu. Niestety, ale nie znajomość prawa, a w tym przypadku kultury czy kalendarza świąt niemiecki szkodzi. Jak pewnie wiecie, a jak nie wiedzieliście to macie okazję się dowiedzieć, Niemcy podzielone są na 16 landów i nie zawsze daty dni świątecznych (wolnych od pracy) się pokrywają. Takie “dodatkowe” dni to doskonały czas, aby spędzić go z rodziną i wybrać się np. na jakąś turystyczną wyprawę, najlepiej rowerową. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak my może myśleć spora grupa ludzi i musimy się liczyć z zatłoczonymi drogami, czy długimi kolejkami. Dni wolne od pracy w Niemczech to spis, który dla Was przygotowałem, abyście mogli rozplanować sobie swój plan działania już trochę wcześniej.

 • Styczeń
  Niemcy obchodzą te święta, tak samo, jak w Polsce. Nowy rok zawsze jest dniem wolnym od pracy, bo jak tutaj po ostro zakrapianym Sylwestrze iść do pracy? Kolejny dzień świąteczny to przypadające na 6 stycznia święto Trzech Króli, które również w naszej Ojczyźnie od 2011 roku jest dniem wolnym od “roboty”. W Niemczech ten dzień jest świętem dla mieszkańców Badenii Wirtembergii, Bawarii oraz Saarlandu, reszta kraju funkcjonuje normalnie i pracuje w tym dniu.
  – Nowy rok (Neujahrstag) – 1 stycznia
  – Trzech Króli (Heilige Drei Könige) – 6 stycznia
 • Kwiecień
  Kolejne święta przypadają dopiero w kwietniu, ale są za to idealnym okresem na zrobienie sobie długiego weekendu. Podobnie jak i w Polsce, Święta Wielkanocne są “ruchome” i nie mają stałej daty. Obchodzone są we wszystkich niemieckich landach, bez wyjątku.
  – Wielki Piątek (Karfreitag) – ruchome
  – Wielkanoc (Ostern) – ruchome
  – Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) – ruchome
 • Maj
  Majówka w Polsce to kolejny czas, kiedy możemy zrobić sobie długą przerwę… w Niemczech, podobnie jak w i w Polsce 1 maja obchodzi się Święto Pracy. Następny termin laby to kościelne święto Wniebowstąpienia Pańskiego, które nie ma swojej stałej dat. W maju nie trzeba zbyt wiele czekać, by mieć kolejny dzień wolny od pracy, czyli Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego.
  – Święto Pracy (Tag der Arbeit) – 1 maja
  – Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) – ruchome
  – Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego / Zieloneświątki (Pfingstmontag) – ruchome
 • Czerwiec
  W czerwcu z dnia wolnego będą mogli się cieszyć tylko mieszkańcy: Bawarii, Badenii Wirtembergii, Hesji oraz Nadrenii Westfalii, ponieważ tylko w tych landach jest to obchodzone święto Bożego Ciała.
  – Boże Ciało (Fronleichnam) – ruchome
 • Sierpień
  W połowie miesiąca przypada święto Wniebowzięcia NMP, które obchodzą Bawarczycy (w gminach z przewagą katolików) oraz Saarlandczycy. W NRW jest to normalny dzień pracujący.
  – Wniebowzięcie NMP / Matki Boskiej Zielnej (Mariä Himmelfahrt) – 15 sierpnia
 • Październik
  3 października to dzień Zjednoczenia Niemiec, dla mniej wtajemniczonych napisze, że to święto upamiętniające połączenie się Republiki Federalnej Niemiec oraz Niemieckiej Republiki Demokratycznej (1990). Jest to oczywiście dzień wolny dla wszystkich obywateli i mieszkańców Niemiec.
  – Święto Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) – 3 października
 • Listopad
  Kolejne święto przypada nam w 1 listopada i to tylko w Badenii Wirtembergii, Bawarii,NRW, Nadrenii Palatynat oraz Saarlandzie. Dzień zadumy oraz refleksji nas własnym życie. Ponadto mieszkańcy Saksonii obchodzą również Dzień Pokuty i Modlitwy, który jest celebrowany przede wszystkim przez kościół protestancki. U nas w Nadrenii Północnej-Westfalii nie obchodzi się tego święta.
  – Wszystkich Świętych (Allerheiligen) – 1 listopada
  – Dzień Pokuty (Buß- und Bettag) – ruchome
 • Grudzień
  Dzień 25 oraz 26 grudnia to dni wolne od pracy w całych Niemczech. Oczywiście Niemcy trochę inaczej niż my obchodzą ten świąteczny okres i muszę przyznać, że nawet bardziej mi się to tutaj podoba, ale dni, na jakie to przypada, są tutaj takie same.
  – Boże Narodzenie (Weihnachtstag) – 25 grudnia
  – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (Zweiter Weihnachtsfeiertag) – 26 grudnia

Należy jeszcze wspomnieć o dniach wolnych od szkoły, które przysługują uczniom oraz nauczycielom i są one wyznaczane corocznie przez ministra edukacji.
– Ferie wielkanocne (Osterferien)
– Ferie zielonoświątkowe (Pfingstferien)
– Wakacje (Sommerferien)
– Ferie jesienne, Ferie kartoflane (Herstferien, Kartoffelferien)
– Ferie świąteczne (Weihnachtsferien)

5 Komentarzy w Dni wolne od pracy w Niemczech

 1. Patryk Filipiak // 19 sierpnia 2015 at 15:47 // Odpowiedz

  Szkoda tylko, że tak wiele świąt w tym roku przypada w weekendy. W Niemczech niestety nie ma możliwości odebrania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę lub niedzielę. :)

 2. 982Paweł982 // 20 sierpnia 2015 at 07:04 // Odpowiedz

  Pośród Ziół można w takim przypadku odkryć te, jakie w doskonały sposób oddziaływają na metabolizm, nastrajają przemianę materii, przeto też uważane są za bardzo pomocne podczas stosowania wszelakiego typu diet odchudzających, najlepiej zaopatrzonym punktem sprzedaży jest lekiznatury. W rzeczy samej jest też ciąg innych ziół jak na przykład te, które są używane w lecznictwie i w aromaterapii.

 3. blogierka // 20 sierpnia 2015 at 23:26 // Odpowiedz

  Edukuje się właśnie na Twoim blogu. To trochę jak podróż bez wychodzenia z domu ;).
  Ciekawa jestem jak te Swięta BN w takich razie w Niemczech wygladają. Napiszesz coś o tym?:)

  • admin // 21 sierpnia 2015 at 03:49 // Odpowiedz

   Można i tak, tylko lepiej jest wyjść i zobaczyć wszystko na własne oczy… co do świąt, daj mi proszę jeszcze trochę czasu aż zrobi się okres świąteczny ?

 4. blogierka // 21 sierpnia 2015 at 13:19 // Odpowiedz