Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Poszukujesz szkolenia biznesowego ?

Metoda Dana Poyntera

Dan Poynter, autor podręcznika The Self-Publishing Manuał, jest pionierem samodzielnego publikowania książek i żywą legendą w branży. To on nadał jej obecny kształt. Pomógł zmienić bieg kariery wielu twórców, którzy osiągnęli sukces wydawniczy, ponieważ czytali napisane przez niego książki, uczestniczyli w jego programach szkoleniowych i stosowali jego metody.

Poynter radzi, by rozpocząć od selekcji materiałów. Na początek należy przygotować wstępny spis treści złożony z 10-12 rozdziałów i przyporządkować im posiadane materiały (w tym kserokopie). „Trzeba wybrać dokumenty – mówi Poynter – przejrzeć je, podkreślając ważne fragmenty i dopisując komentarze. Dłuższe myśli należy zapisać na oddzielnych kartkach, a następnie dołączyć je w logicznym porządku do innych materiałów”.

Według Poyntera, taki przegląd pozwala na całościowe ujęcie projektu i dostrzeżenie wewnętrznych powiązań. Dzięki temu wzmaga się entuzjazm autora do pracy. Poynter radzi, by w razie potrzeby dokonywać odważnych zmian w pierwotnym projekcie, jeśli tylko pozwoli to uzyskać dobry, logiczny ciąg myślowy.

Poynter uważa, że warto zawsze mieć przy sobie notes: „Gdy przyjdzie ci do głowy oryginalna myśl lub świetny pomysł, trzeba je zapisać, aby nie uleciały. Nie przestawaj myśleć i nie przestawaj pisać. Dołączaj notatki do materiałów stanowiących podstawę poszczególnych rozdziałów. Jednocześnie notuj pytania, gdy tylko się pojawiają, abyś zaczął poszukiwać na nie odpowiedzi”.

„Przeorganizuj notatki, wycinając poszczególne fragmenty, sortując je i wklejając – radzi Poynter. – Wycięte paski połącz przezroczystą taśmą klejącą, a potem zapisuj notatki na niej i na papierze. Następnie odczytaj na glos to, co jest napisane na sklejonych paskach, i zapisuj ewentualne komentarze. Bądź przy tym spokojny i jasno się wyrażaj.

Twoim ostatecznym celem jest zapisanie przemyśleń na twardym dysku. Zaznaczaj miejsca, gdzie chcesz umieścić ilustracje”. Poynter radzi, by pierwszy rozdział pozostawić sobie na koniec. Jest to z zasady rozdział wprowadzający, a nie można wiedzieć, dokąd się zmierza, dopóki się tam nie dojdzie. Autorzy, którzy rozpoczęli od pisania pierwszego rozdziału, często muszą go poprawiać i zmieniać jego treść.

Pracę nad książką należy rozpocząć od rozdziału, który wydaje się najkrótszy, najłatwiejszy i najciekawszy. Jeśli brakuje ci pewnych informacji, liczb lub faktów, zostaw puste miejsce i umieść w tekście notatkę, aby o tym pamiętać. Nie przerywaj pracy! Gdy już ukończysz szkic, zajmij się następnym najciekawszym rozdziałem, a wkrótce będziesz już w połowie drogi. Zyskasz chęci do pracy i nabierzesz rozmachu.

Przejrzyj każdy rozdział po kolei i – jeśli to możliwe – na dwa tygodnie odłóż wszystko, co może cię rozpraszać, abyś mógł skupić się wyłącznie na manuskrypcie. W efekcie uzyskasz spójny i dobrze zorganizowany materiał zawierający mniej powtórzeń.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.