Gdzie nad morze w Holandii? – TOP20

Lato, słońce, plaża i… ogromne akweny wodne. My Polacy tak już w genach mamy, że latem ciągnie nas do morza. Niestety do naszego polskiego Bałtyku mamy dość daleko i najbliższą alternatywą  jest Morze Północne, które może trochę przypominać to nasze i do którego najbliżej jest z terenu Niderlandów. Gdzie nad morze w Holandii? to bardzo często zadawane pytanie przez moich znajomych, dlatego ze względu na niewielki dystans, jaki musimy pokonać z NRW, aby dotrzeć do akwenu morskiego, postanowiłem w prosty sposób przedstawić Wam tutaj 20 najatrakcyjniejszych plaż/miejscowości holenderskich. Wszystkie propozycje zostały przypisane do odpowiedniego regionu i spisane w porządku alfabetycznym, dlatego nie sugerujcie się tu wcale kolejnością. Proponuję Wam najpierw przeczytać całość, a dopiero potem zadecydować o miejscu docelowym Waszej wyprawy.

Friesland

Fryzja to specyficzny region kraju, w którym jego mieszkańcy mówią we własnym języku – Fryzjskim. Prowincja ta to przede wszystkim region rolniczy, kolebka bydła oraz fryzyjskich Frisian (czarnych koni). Oprócz rolnictwa turystyka odgrywa ważną rolę w gospodarce województwa. Występujące tutaj wyspy (Ameland, Schiermonnikoog, Terschelling, Vlieland) oraz jeziora fryzyjskie (Frisian Lakes) – to główne atrakcje, które przyciągają tutaj rzesze turystów. Teren ten to także najmniej zaludniony region w całych Niderlandach, dlatego wszyscy zwolennicy spokojnego wypoczynku powinni przyjeżdżać właśnie tutaj. Podczas transportu na wyspy zapomnijcie o zabieraniu Waszego auta, najlepiej jest zaopatrzyć się w jednoślady albo korzystać z podstawianych autobusów.
gdzie_nad_morze_holandii_Friesland_in_the_Netherlands1. Ameland (web)
Na wyspę można dotrzeć promem z Holwerd lub też samolotem. Podobnie jak pozostałe wyspy fryzyjskie, Ameland jest unikalnym dziełem natury i występuje tutaj różnorodna roślinność (m.in. teren ten zamieszkuje ponad 60 różnych gatunków ptaków). Szczególnym malowniczym miejscem jest Oerd, duży kompleks wydm a na wschodniej jej części znajduje się plaża dla turystów – Hon. Główne skupiska ludzi to Buren, czyli centrum wyspy. Hollum, najbardziej zaludniona wieś z latarnią morską. Następnie Ballum, czyli najmniejsza wieś, w której znajduje się… lotnisko. Nes, tętniąca życiem miejscowość turystyczna z dużą ilością hoteli.

Photo credit: Marien van Os / Foter / CC BY-NC

Photo credit: Marien van Os / Foter / CC BY-NC

2. Schiermonnikoog (web)
Na tej 16 kilometrowej wyspie znajduje się tylko jedna wioska, którą zamieszkuje niecały 1000 mieszkańców. Znajduje się tutaj około 15 hoteli oraz setki domów i mieszkań przeznaczonych dla turystów. Zwolennicy kempingów także znajdą tutaj coś dla siebie. Wschodnia część wyspy stanowi ważny rezerwat przyrody z bardzo ograniczonym dostępem podczas okresu lęgowego ptactwa. Dotrzeć tutaj można tylko promem, skąd do centrum wyspy podwiezie nas autobus. Istnieje tutaj wiele ścieżek rowerowych przecinających wyspę, dlatego warto zabrać ze sobą rower.

Photo credit: Nils van Rooijen / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Nils van Rooijen / Foter / CC BY-NC-SA

3. Terschelling (web)
Wyprawa promem na wyspę trwa niecałe 2 godziny. Warto być przezornym i wcześniej zarezerwować sobie miejsca na statku promowym. Istnieje też możliwość przeprawy na wyspę mniejszym środkiem transportu wodnego w niecałą godzinę. Jeśli dobrze się wsłuchacie, to na wyspie możecie usłyszeć aż trzy języki. Niderlandzki oraz dialekt fryzyjski i midslandski (centrum wyspy). Zarówno na Terschelling, jak i Vlieland naturalnie rośnie żurawina, która jest głównym przysmakiem wyspy. Plaża ciągnie się wzdłuż wyspy przez ponad 30 km, więc bez problemu znajdziecie tutaj coś dla siebie. Terschelling posiada ponad 70 km ścieżek rowerowych oraz rezerwat przyrody De Noordvaarder. Co roku odbywa się tutaj Oerol Festiwal, który przyciąga turystów z całej Europy.

Photo credit: quivis* / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: quivis* / Foter / CC BY-NC-ND

4. Vlieland (web)
Na wyspę można dotrzeć promem z miejscowości Harlingen i trwa to około 90 minut. Większość krajobrazu wyspy to wydmy, szczególnie jej zachodnia część składająca się głównie z piasku. Znajdziecie tutaj kilka obszarów leśnych i łąk. Tutejsze plaże są ogromne, czyste i ciche… Jedyne skupisko ludzi to miasto Vlieland, kiedyś istniała tutaj jeszcze wioska West-Vlieland, lecz została pochłonięta przez morze w 1736 roku. Jak nie trudno się domyślić turystyka jest głównym jak nie jedynym źródłem dochodu tej wyspy. Istnieje tutaj kilkanaście hoteli oraz kilkaset apartamentów, oraz domów wakacyjnych. Vlieland posiada też dwa pola kempingowe.

Photo credit: Bas Kers (NL) / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Bas Kers (NL) / Foter / CC BY-NC-SA

Noord-Holland

Prowincja w północno-zachodniej Holandii, do której należy m.in. stolica kraju – Amsterdam. Noord-Holland w dużej mierze składa się z półwyspu w kształcie kubka, pomiędzy Morzem Północnym, Morzem Wattowym i IJsselmeer. W tym regionie możemy nie tylko wypoczywać na piaszczystych plażach, ale także zwiedzać zabytkowe miasta. Loterijlanden to nazwa rezerwatu przyrody w północnej Holandii, który obejmuje łącznie ponad 24 hektarów.
Noord-Holland)
5. Bergen aan Zee (web)
Miejscowość ta należy do Parku Narodowego Zuid-Kennemerland i znana jest od początku XX wieku jako wioska artystów. Ogromna ilość wydm i malowniczej przyrody jest motywacją dla malarzy, rzeźbiarzy czy fotografów. Oprócz wygrzewania się na słońcu czy kąpieli w morzu można tutaj pospacerować po pięknych okolicznych wydmach, czy też wybrać się na mini wyprawę rowerową. Przy dobrej pogodzie możecie dostrzec w morzu oddalone o ponad 10 kilometrów 36 wiatraków, jest to obecnie jedyny tego typu projekt w Holandii.

Photo credit: d_vdm / Foter / CC BY-SA

Photo credit: d_vdm / Foter / CC BY-SA

6. Blijburg, Amsterdam (web)
Miejsce to jest raczej alternatywą dla ludzi mieszkających w Amsterdamie lub jego bezpośredniej okolicy. Oczywiście miasto stołeczne nie ma dostępu do prawdziwego morza, ale znajduje się tutaj sztuczna piaszczysta wyspa, gdzie można pływać i się opalać. Miejsce to jest oblegane szczególnie przez młodych ludzi, którzy chcą się dobrze zabawić. Można tu leżeć, pić, jeść, opalać się, pływać w IJmeer i słuchać muzyki. W weekendy organizowane są tu często koncerty lub inne imprezy kulturalne, dlatego Blijburg to coś więcej niż tylko piaszczysta plaża.

Photo credit: CharlesFred / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: CharlesFred / Foter / CC BY-NC-SA

7. Bloemendaal aan Zee (web)
W 2009 roku miejsce to zostało odnotowane w rankingu TOP10 imprezowych plaż europejskich brytyjskiego dziennika “The Times”. Jak samo wyróżnienie wskazuje, kurort ten jest szczególnie popularny wśród młodego pokolenia. Plaża ma 4,3 km długości, Reklama: Jakie Rolety? a na samym jej końcu znajdziecie nie małą (ponad 1 km) plażę nudystów. Bez problemu doszukacie się tutaj kilka pawilonów gastronomicznych, by móc się dobrze zabawić. Psy są tutaj mile widziane, ale tylko w okolicach plaży nudystów. Chcecie spotkać znanych Holendrów w samych kąpielówkach albo raczyć się smakiem drogich drinków? powinniście tutaj przyjechać.

Photo credit: Amsterdamized / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: Amsterdamized / Foter / CC BY-NC-ND

8. Callantsoog
Ta wioska liczy niespełna 2000 mieszkańców. Piaszczyste plaże (“Abbestee”, “Seinpost”, “Dorpsplein” i “Kiefteglop”) znajdują się bezpośrednio za wydmami. To właśnie tutaj w 1973 powstała pierwsza plaża dla nudystów, która funkcjonuje do dziś. Jest to obecnie chyba największa tego typu plaża i ma aż 2,5 km długości. Plaże te charakteryzuje się czystością a na jednej z nich znajdziecie nawet bezpłatny dostęp do WiFi. Pieski są na plaży mile widziane.

Photo credit: www.naciendoenholanda.com / Foter / CC BY

Photo credit: www.naciendoenholanda.com / Foter / CC BY

9. Egmond aan Zee (web)
Szeroka plaża z leżakami oraz punktami gastronomicznymi powinna spełnić Wasze oczekiwania. Wchodząc na stronę (link) możecie podejrzeć co aktualnie dzieje się na plaży.Główną atrakcją tego miejsca i charakterystycznym punktem jest latarnia morska “Van Speyk” z 1834 roku. Ponadto będziecie mieli tutaj okazję zobaczyć zabytkowe domy rybackie. W miejscowy muzeum dowiecie się m.in. o kościele, który zatonął w morzu. Wieś oddalona jest zalewie o 10 km od Alkmaar, gdzie w każdy piątek odbywa się targowisko serów (Kaasmarkt). Będąc w Holandii, koniecznie trzeba to zobaczyć.

Photo credit: Carsten aus Bonn / Foter / CC BY-ND

Photo credit: Carsten aus Bonn / Foter / CC BY-ND

10. IJmuiden
Przemysłowe Ijmuiden ma trzeci co do wielkości port w Holandii, po Rotterdamie i Amsterdamie. Miasto z turystycznego i architektonicznego punktu widzenia może zbyt atrakcyjne nie jest, ale tutejsza plaża jest dość szeroka i długa. Warto jest wybrać się tutaj w upalne dni, kiedy w innym miejscach panuje okropny tłok, tutaj zawsze będzie trochę “luźniej”.

Photo credit: cermivelli / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: cermivelli / Foter / CC BY-NC-ND

11. Texel (web)
Miejsce to jest znane historycznie za sprawą wielu bitew, które miały tutaj miejsce. Obecnie Texel słynie z turystyki, a najczęściej wybieranym ku temu miejscem jest miasteczko De Koog, gdzie znajduje się szeroka plaża. Linia brzegowa wyspy to ponad 20 kilometrów piaszczystych plaż… Występuje tutaj bardzo bogata fauna i flora, dlatego miłośnicy obcowania z przyrodą powinni czuć się usatysfakcjonowani. W każdy poniedziałek rano warto wybrać się na rynek w centrum miasta, na którym każdy może znaleźć okazjonalne towary, jak i lokalne potrawy.

Photo credit: fabiwa / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: fabiwa / Foter / CC BY-NC-SA

12. Wijk aan Zee (web)
Malutkie, niespełna 2,5 tysięczne miasteczko Wijk aan Zee może pochwalić się najszerszą plażą w Holandii, oczywiście pomijając holenderskie wyspy. Do XIX wieku Wijk było typową wioską rybacką, lecz z czasem wszystko się zmieniło. Obecnie w upalne dni na plaży można spotkać tłumy opalających się turystów. Wieczorami miejsce to strasznie się wyludnia, ponieważ nie ma tutaj zbyt wielu pensjonatów czy hoteli turystycznych. Wioska znana jest szachistom na całym świecie za sprawą turnieju – Tata Steel Chess Tournament.

Photo credit: leliebloem / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: leliebloem / Foter / CC BY-NC-SA

13. Zandvoort aan Zee (web)
Piaszczysta plaża ma ponad 9 km długośći i jest to ulubiona letnia miejscówka amsterdamczyków. Stolicę kraju z Zandvoort dzieli półgodzinna podróż pociągiem. Z dworca kolejowego do bulwaru oraz plaży jest dosłownie kilkadziesiąt kroków. W miasteczku żyje ponad 16 tysięcy mieszkańców, lecz w okresie letnim tutejsza plaża, centrum miasta, restauracje, sklepy czy lodziarnie zaczynają żyć. Jako ciekawostkę należy nadmienić, że do 1985 roku odbywały się tu wyścigi z serii Formuły 1, a obecnie tor wykorzystywany jest do innych zmagań samochodowych.

Photo credit: udo geisler / Foter / CC BY-ND

Photo credit: udo geisler / Foter / CC BY-ND

Zuid-Holland

Część holenderskiej prowincji znajduje się na lądzie, ale także na wyspach Voorne-Putten, Goeree-Overflakkee, Ijsselmonde i Beijerland-HoekseWaard. Stolicą prowincji jest Haga, która jest również siedzibą holenderskiego parlamentu i rządu. W regionie znajduje się wiele nadmorskich kurortów, piaszczystych plaż i zabytkowych wiosek.
Zuid-Holland
14. Hoek van Holland (web)
Położona niedaleko Europoortu, jednego z największych portów świata, plaża przyciąga plażowiczów głównie z Hagi i Rotterdamu. Unikalne położenie jest wielkim atutem tej plaży. Szeroka na 250 metrów i długa na 3,5 km ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Północnego i jednocześnie leży przy Nieuwe Waterweg, kanale łączącym morze z Rotterdamem. Wszyscy fani muzyki pop powinni odwiedzić Museum RockArt, poświęcone historii holenderskiej muzyki pop.

Photo credit: Gerard Stolk (vers l'Allemagne) / Foter / CC BY-NC

Photo credit: Gerard Stolk (vers l’Allemagne) / Foter / CC BY-NC

15. Kijkduin (web)
Mała i urokliwa haska plaża. Miejsce to idealnie nadaje się na wypoczynek rodzinny, ponieważ znajdziecie tu wiele atrakcji dla najmłodszych. Kijkduin to położona wśród wydm plaża, która jest przeciwieństwem rozsławionego i przeważnie zatłoczonego Scheveningen.

Photo credit: Ruud Onos / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Ruud Onos / Foter / CC BY-NC-SA

16. Noordwijk (web)
Położona w połowie drogi pomiędzy Amsterdamem i Hagą Noordwijk przyciąga latem tłumy. Plaża wielokrotnie nagradzana za czystość, zarówno piasku, jak i wody. Znajduje się tu szkoła kitesurfingu oraz olbrzymi hotel Huis ter Duin, w którym w trakcie zgrupowań często nocują reprezentanci Holandii w piłce nożnej.

Photo credit: Michael Nukular / Foter / CC BY

Photo credit: Michael Nukular / Foter / CC BY

17. Scheveningen (web)
Jedna z ośmiu dzielnic Hagi i jednocześnie najbardziej znana holenderska plaża. Długa i szeroka z bulwarem pełnym restauracji i sklepików. Symbolem tego miejsca jest prawie 400-metrowe molo (Pier van Scheveningen) z 45-metrową wieżą widokową. Znajduje się tu także akwarium morskie – Sea Life oraz jedyne w Holandii muzeum rzeźby Beelden aan Zee. Gmach hotelu Kurhaus Hotel to kolejny charakterystyczny punkt tego miejsca. Będąc tutaj warto wybrać się do portu Haven, gdzie zwiedzić można służący niegdyś w holenderskiej marynarce wojennej statek Museumschip Mercuur.

Photo credit: Christopher A. Dominic / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: Christopher A. Dominic / Foter / CC BY-NC-ND

18. Wassenaar

Photo credit: Jules Holleboom / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Jules Holleboom / Foter / CC BY-NC-SA

Plaża znajduję się na północ od Hagi a jej piaszczysta linia brzegowa rozciąga się na długości ponad 8 km i obejmuje ponad 60 km2. Znajdziecie tutaj pawilony gastronomiczne z przestronnymi tarasami. Duinrell Park to nazwa centrum rozrywki, które znajduje się w tym miasteczku. Z atrakcji turystycznych warto zwrócić też uwagę na stary wiatrak pochodzący z 1667 roku oraz umiejscowiony przy wejściu na plaże pomnik żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

Zeeland

Zeeland znajduje się w południowo-zachodniej części kraju i graniczy bezpośrednio z Belgią. Zeeland składa się z szeregu półwyspów, a turystyka odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce tego województwa. W południowej części występują tutaj piaszczyste gleby, a wzdłuż całego wybrzeża bardzo popularne wydmy.
Zeeland_in_the_Netherlands

19. Cadzand (web)
Ponad 10 kilometrowa, bardzo czysta plaża. Wzdłuż wybrzeża znajdziecie wiele tarasów, restauracji i kawiarni. Większość pawilonów otwartych jest przez całą zimę, dlatego możecie się tutaj wybrać o każdej porze roku. Miejscowość jest znana ze słynnego kąpieliska Cadzand-Bad charakteryzującego się wysokimi wydmami i szerokimi, piaszczystymi plażami. W mieście znajdują się liczne hotele i infrastruktura turystyczna oraz dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych.

Photo credit: vincentvds2 / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: vincentvds2 / Foter / CC BY-NC-SA

20. Vlissingen (web)
Najczystsza plaża w Holandii, która nieprzerwanie od 2003 roku otrzymuje taki dowód uznania. Panuje tutaj fantastyczna atmosfera nadmorskiego miasteczka rybackiego. Plaże, bulwar, muzeum morskie czy też zoo to tylko niektóre z atrakcji, jakie tutaj na Was czekają. Warto wybrać się też do portu, tak by móc podziwiać wpływające statki z bardzo bliskiej odległości.

Photo credit: rbrands / Foter / CC BY-ND

Photo credit: rbrands / Foter / CC BY-ND

Byliście już w którymś z tych miejsc? Czekam na Wasze opinie na temat tych plaż. 

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

17 Komentarzy w Gdzie nad morze w Holandii? – TOP20

 1. Tomasz // 12 sierpnia 2015 at 20:32 // Odpowiedz

  Witam serdecznie.

  Bardzo fajny zbiór ciekawych i praktycznych informacji :)
  Kibicujemy i czekamy na wizytę w Hadze :)

  • admin // 12 sierpnia 2015 at 20:50 // Odpowiedz

   W Hadze już byłem, nawet 3 razy… tylko że nie w okresie wakacyjnym. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze w sezonie letnim się tam pojawić i opisać całą wyprawę.

 2. sylwia // 13 sierpnia 2015 at 07:20 // Odpowiedz

  dużoooo cekawych informacji – super :)

 3. Joanna // 13 sierpnia 2015 at 08:11 // Odpowiedz

  Jeszcze w żadnym niestety nie byłam, ponieważ jeszcze w Holandii nie byłam. Jednak w następnym tygodniu tam będę. :) W końcu. Tylko nie wiem czy się uda zahaczyć któreś z tych miejsc, ponieważ i tak plan będzie napięty. :)

  • admin // 13 sierpnia 2015 at 08:13 // Odpowiedz

   Warto będzie znaleźć chwilę czasu aby odpocząć na piasku w atmosferze szumu fal ?

 4. orangenanu // 14 sierpnia 2015 at 11:32 // Odpowiedz

  Sporo tych wysp :) nie ma co… ciekawie opisane, dlaczego warto, czym się charakteryzują, a jedno co mi brakuje i to bardzo…jak te plaże wyglądają-zdjęcia plaż. Pozdrawiam :)

  • admin // 14 sierpnia 2015 at 11:36 // Odpowiedz

   Z czasem i fotki się pojawią. Nie chcę okradać autorów zdjęć albo mieć problemów o prawa autorskie…

 5. Kasia // 14 sierpnia 2015 at 11:45 // Odpowiedz

  Wassenaar – najciekawsze moim zdaniem. Ciekawy przegląd. Widać, że sporo pracy włożyłaś:)
  Sama planuję Finlandię, ale nigdy nie myślałam o wyspach.

 6. Za miedzą i dalej // 14 sierpnia 2015 at 12:42 // Odpowiedz

  Z całej Holandii najbardziej ciągnęły mnie chyba te wysepki ?

 7. balkanyrudej // 14 sierpnia 2015 at 12:55 // Odpowiedz

  Holandia i wypad nad morze? Jakoś to połączenie jest dla mnie niezbyt oczywiste. Może dlatego, że byłam tam tylko przejazdem i nie bardzo mogłam zapoznać się z tamtejszym wybrzeżem. Jako alternatywa dla spędzenia czasu na polskich plażach, czemu nie! ?

  • admin // 14 sierpnia 2015 at 13:26 // Odpowiedz

   Woda tak samo ciepła jak i w naszym Bałtyku ? ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma…

 8. Gadulec // 14 sierpnia 2015 at 19:43 // Odpowiedz

  Nigdy nie byłam w Holandii i nie wiedziałam, że jest tam aż tyle plaż. Brzmi to wszystko naprawę ciekawie i zachęcająco. Muszę pamiętać, że Holandia to nie tylko Amsterdam jak będę planować wyjazd do tego kraju!

  • admin // 14 sierpnia 2015 at 19:46 // Odpowiedz

   Dokładnie… Holandia jest piękna!

 9. Marta // 16 sierpnia 2015 at 06:29 // Odpowiedz

  …właśnie znalazłam twoją stronkę….. jest bardzo ciekawa, czekam na inne wpisy i motywacje do podróżowania.

  • admin // 16 sierpnia 2015 at 06:32 // Odpowiedz

   Bardzo mi miło. Postaram się sprostać zadaniu ?

 10. Ibazela // 18 sierpnia 2015 at 08:58 // Odpowiedz

  Hej Marcin. Chociaż twierdzisz inaczej, nie jestem podobnie jak Ty polskim emigrantem ?
  Z wszystkich przedstawionych miejsc najbardziej spodobały mi się plaże Schiermonnikoog, chociaż z doświadczenia wiem, że miejskie plaże też bywają ciekawe. Blijburg pewnie jest mocno zatłoczony, ale nie wątpię, że w czasie letnim ma wiele atrakcji do zaoferowania!

 11. Aga // 20 sierpnia 2015 at 11:14 // Odpowiedz

  Super informacje, jestem rok i staram sie tez docierać do ciekawych zakątków. Pozdrawiam i czekam na wspaniałe wspomnienia z wypraw.