Największe atrakcje turystyczne Niemiec – TOP 10

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) już po raz kolejny na podstawie opinii turystów z 40 krajów całego świata wybrała największe atrakcje turystyczne Niemiec. Kraj położony w samym sercu Europy ma przecież wiele wspaniałych atrakcji turystycznych oraz zabytków, które moim zdaniem są raczej pomijane przez polskich podróżników. Nasi rodacy na wakacjach oczekują przeważnie egzotycznych przygód w krajach położonych na krańcach Europy lub też poza obszarem Starego Kontynentu. Skupmy się jednak na kraju naszych sąsiadów zza Odry oraz tym, co turystycznie może nam to państwo zaoferować. Postanowiłem przedstawić Wam TOP10, czyli miejsca w Niemczech, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród turystów.

10. Romantische Strasse / Romantyczna Droga
Nazwa tej 400 kilometrowej drogi została wprowadzona już w latach 50. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej znanych tras turystycznych znajdujących się w Niemczech. Szlak ten bardzo dobrze znany jest wśród Amerykanów i Japończyków, którzy chętnie odwiedzają to miejsce za sprawą malowniczych miast i miasteczek porozrzucanych wzdłuż całej Romantische Strasse. Romantyczna Droga zaczyna się na północy w Würzburgu, a kończy się na południe w Allgäu i praktycznie w całości znajduje się na Bawarii.

Photo credit: eurodrifter / Foter / CC BY-NC-ND

Photo credit: eurodrifter / Foter / CC BY-NC-ND


9. Berliner Mauer (East Side Gallery, Mauerpark, Mauerweg, Checkpoint Charlie Museum Berlin) / Mur Berliński

Zbudowany przez władze NRD w 1961 roku dzielił Berlin na dwie części aż do Listopada 1989 roku. Znaczna część umocnień, będąca symbolem podziału kraju i komunistycznej dyktatury, została zniszczona zaraz po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Na odcinku 1300 metrów powstała East Side Gallery, która jest jedną z najbardziej znanych atrakcji stołecznego miasta. Ponad 1200 artystów z 21 krajów całego świata namalowało na historycznych betonowych płytach obrazy, ilustrujące wydarzenia polityczne w przełomowych latach zakończenia zimnej wojny. Ponadto turyści wykazywali zainteresowanie atrakcjami bezpośrednio związanymi z historią Muru Berlińskiego – Mauerpark (dworzec kolejowy), Mauerweg (trasa rowerowa) oraz Checkpoint Charlie (muzeum).

Photo credit: lilla.1 / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: lilla.1 / Foter / CC BY-NC-SA


8. Zugspitze und Partnachklamm in Garmisch-Partenkirchen /
Szczyt Zugspitze oraz Wąwóz Partnach
Zugspitze to jeden z najbardziej znanych górskich szczytów Alp. Najwyższy Niemiecki szczyt (2962m) jest często celem podróży niemieckich turystów górskich, ale przede wszystkim wzbudza ogromne zainteresowanie wśród zagranicznych globtroterów. Wąwóz Partnach ma długość 702 metrów oraz głębokość 80 metrów, a w 1912 roku dzięki swojemu urokowi został uznany za pomnik przyrody.

Photo credit: volzotan / Foter / CC BY-NC

Photo credit: volzotan / Foter / CC BY-NC


7. Bodensee mit Insel Mainau, UNESCO-Welterbe Klosterinsel Reichenau, Lindau, Konstanz und Burg Meersburg / Jezioro Bodeńskie, Wyspa Mainau, Klasztor Reichenau, Lindau, Konstancja oraz Zamek Meersburg

Trzecie co do wielkości europejskie jezioro leży u podnóża Alp, na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W jego północno-zachodniej części znajduje się wyspa Mainau, która słynie z zachwycających ogrodów kwiatowych. Egzotycznej roślinności bardzo dobrze sprzyja specyficzny mikroklimat panujący na wysepce. Ponadto na wyspie znajduje się także Klasztor Reichenau, dawne opactwo benedyktyńskie. Będąc nad Jeziorem Bodeńskim turyści odwiedzali także miasto Lindau, którego najstarsza część leży na wyspie o powierzchni 0,68 km2, Konstancje oraz Zamek Meersburg, który uchodzi za najstarszą zamieszkałą twierdzę tego typu.

Photo credit: Kiefer. / Foter / CC BY-SA

Photo credit: Kiefer. / Foter / CC BY-SA


6. Altstadt von Rothenburg ob der Tauber / Staremiasto Rothenburg ob der Tauber

Małe miasteczko położone na Bawarii przy rzece Tauber. Chyba nigdzie więcej nie znajdziecie tak dobrze zachowanych budowli średniowiecznych. Spacerując po mieście wąskimi kamiennymi uliczkami, pośród starych przytulnych domków, fontann, kościołów, zabytków i winiarni możecie poczuć, że dawno temu czas się tutaj zatrzymał.

Photo credit: Ted's photos - For me & you / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Ted’s photos – For me & you / Foter / CC BY-NC-SA


5. Brandenburger Tor Berlin / Brama Brandenburska w Berlinie

Ta ogromna zabytkowa konstrukcja o 26 metrach wysokości, 65,5 metra szerokości i 11 metrach głębokość jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, który często można spotkać na informatorach czy książkach nawiązujących do Berlina, ale także i całych Niemiec. Zaprojektowana została przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa i wybudowana w latach 1788-1791. Należy zwrócić uwagę, że budowla ta znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.

Photo credit: Hindrik S / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Hindrik S / Foter / CC BY-NC-SA


4. Altstadt und Schloss Heidelberg / Stare miasto i Zamek Heidelberg

Historia jednego z najpiękniejszych miast niemieckich położonego w Badenii-Wirtebergii sięga aż II wieku p.n.e. za sprawą osady celtyckiej. Miejsce to zostało docenione przez turystów za sprawą gotycko-renesansowego zamku, który znajduje się na górze Königstuhl. Schloss Heidelberg to twierdza otoczona fosą, która powstała w 1300 roku. Forteca to istny symbol niemieckiego romantyzmu.

 

15970772579_ab2306d8e3_h

Photo credit: vd1966 / Foter / CC BY-NC-SA


3. Kölner Dom / Katedra w Kolonii

Jedyny w tym zestawieniu przedstawiciel naszego landu to znana chyba na całym świecie Katedra w Kolonii pw. św. Piotra i Najświętszej Marii Panny. Kölner Dom, budowany był nieprzerwanie od 1248 przez ponad 600 lat! Przez bardzo długi czas budowla ta dzierżyła tytuł najwyższego budynku na świecie, obecnie jest “tylko” największym niemieckim kościołem. Znajdujący się tutaj Dzwon Świętego Piotra jest obecnie największym bijącym dzwonem na świecie.

Photo credit: Game of EPL5 & LUMIX G20/F1.7 / Foter / CC BY

Photo credit: Game of EPL5 & LUMIX G20/F1.7 / Foter / CC BY


2. Schloss Neuschwanstein / Zamek Neuschwanstein

Ten położony pośród szczytów bawarskich Alp zamek uważany jest za jeden z najpiękniejszych na całym świecie. Budynek ten powstał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla bawarskiego króla Ludwika II. Schloss Neuschwanstein to istna wizytówka niemieckiego landu, jak i całego kraju. Bardzo często pojawia się na okładkach folderów, albumów czy katalogów biur podróży.

Photo credit: jiuguangw / Foter / CC BY-SA

Photo credit: jiuguangw / Foter / CC BY-SA


1. Europa-Park

Najciekawszą atrakcją turystyczną okazał się położony w południowo-zachodniej części Niemiec Europa-Park. Centrum rozrywki prosperuje już od 1975 roku znajduje się w miejscowości Rust, położonej nieopodal granicy z Francją. Obiekt ten jest największym tego typu parkiem w Niemczech i trzecim pod względem popularności w Europie. Europa-Park funkcjonuje tylko sezonowo a jego największymi atrakcjami są kolejki górskie – Blue Fire oraz Silver Star.

Photo credit: wrayckage / Foter / CC BY

Photo credit: wrayckage / Foter / CC BY

Po przedstawieniu tak różnorodnych atrakcji mam nadzieję, że nikt nie będzie zastanawiał się czy Niemcy są krajem atrakcyjnym turystycznie. W zestawieniu tym zostało przedstawionych tylko 10 największych atrakcji turystycznych, wyobraźcie sobie co jeszcze może na Was czekać w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Chcecie szybko podzielić się tą informacją ze znajomymi? Kliknijcie na jedną z poniższych ikon.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

32 Komentarzy w Największe atrakcje turystyczne Niemiec – TOP 10

 1. Pawel lubiepodroze.eu // 30 sierpnia 2015 at 05:14 // Odpowiedz

  Katedra w Kolonii robi wrażenie… Z tej listy chętnie bym zobaczył romantyczną drogę oraz zamek Neuschwanstein

 2. Podrozniczo.pl // 30 sierpnia 2015 at 06:29 // Odpowiedz

  Dzięki za wpis! Potrzebowałam takiego, żeby zaplanować zwiedzanie Niemiec :) W pierwszej kolejności i tak chciałabym odwiedzić stolicę, ale widzę, że na tym się nie skończy, bo Niemcy pełne są ciekawych i interesująchc miejsc. Pozdrawiam!

  • admin // 30 sierpnia 2015 at 06:39 // Odpowiedz

   To tylko kropla w morzu możliwości oraz doznań jakie zapewnia nam ten kraj… Przyjedź a na pewno nie pożałujesz ?

 3. KasiaN // 30 sierpnia 2015 at 06:49 // Odpowiedz

  Generalnie jeśli chodzi o Niemcy byłam zawsze na nie. Ale pierwszy punkt rankingu jest cudny, że zaraz spakowalabym walizkę! W ogóle romantyzm mi się z tym krajem nie kojarzy, a przecież powinien, choćby ze względów literackich:) Z wymienionych propozycji widziałam tylko zamek “disnejowski”:) Piękne zdjęcia!

  • admin // 30 sierpnia 2015 at 06:52 // Odpowiedz

   Kasia, zanim tutaj przyjechałem miałem dokładnie takie samo nastawienie jak Ty. Wszystko się zmieniło, kiedy zacząłem odkrywać ten kraj… naprawdę warto!

 4. Mara // 30 sierpnia 2015 at 09:52 // Odpowiedz

  Ciekawy przewodnik :) Jednak ja chcę najpierw dobrze poznać Polskę, by móc później porównywać dalsze zakątki świata :)

 5. Sylwia // 30 sierpnia 2015 at 10:06 // Odpowiedz

  Szkoda, że nie ma nic z okolic, w których teraz jestem :-)

 6. Dominika / Head Divided // 30 sierpnia 2015 at 13:40 // Odpowiedz

  Oj chciałabym odwiedzić prawie wszystkie miejsca z tej listy! Prawie – bo w jednym już byłam. Rok temu miałam możliwość zajrzenia na chwilę do Kolonii i pamiętam, że duże wrażenie zrobił na mnie most prowadzący do niej.
  Jednak najbardziej zależałoby mi na zobaczeniu Neuschwanstein i Romantycznej Drogi ?

 7. Ania // 30 sierpnia 2015 at 17:05 // Odpowiedz

  Aż wstyd się przyznać, ale byłam tylko w 2 miejscach z listy, mimo że do Niemiec jeżdżę praktycznie każdego roku… Trzeba nadrobić zaległości! Szczególnie ciągnie mnie do Europa-Park , jak kształtują się ceny wejściówek?

  • admin // 30 sierpnia 2015 at 21:33 // Odpowiedz

   W sezonie letnim jedyne – 42,50 ?

 8. Anna Maurice // 30 sierpnia 2015 at 21:06 // Odpowiedz

  Byłam w Kolonii i podziałam widok miasta z wież katedry. Sama katedra robi wrażenie, szkoda że jej mury od strony dworca dosłownie śmierdzą moczem… Byłam też na Zugspitze i gorąco polecam fanom aktywnego wypoczynku. Jezioro Eibsee u podnóża jest przepiękne. Natomiast moim wielkim marzeniem jest Neuschwanstein.

 9. bedekims.pl // 31 sierpnia 2015 at 17:01 // Odpowiedz

  Chyba się starzeję, bo z tych wszystkich atrakcji nr 1, czyli park rozrywki zainteresował mnie najmniej. Jednak pozostała 9 trzyma poziom i zachęca, by do Niemiec pojechać turystycznie, nie do pracy. Nawet nie wiedziałam, że istnieje tam tyle fajnych miejsc, choć do tego chyba nie powinnam się przyznawać.

  • admin // 31 sierpnia 2015 at 18:29 // Odpowiedz

   Niemcy nie są zbytnio wypromowane w Polsce, albo to niechęć Polaków… nie wiem. W każdym bądź razie, te 10 atrakcji to tylko kropla w morzu możliwości… Mieszkam tutaj 2 lata, ale nie brakuje nowych fantastycznych miejsc do odkrywania.

 10. Karolina // 1 września 2015 at 06:46 // Odpowiedz

  Mimo że mieszkam tuż przy niemieckiej granicy, wielu z tych atrakcji jeszcze nie udało mi się zaliczyć. Wybieram się od kilku lat w odwiedziny do koleżanki, Reklama: Rolety Poznań, która mieszka w Kolonii i jakoś zawsze coś wypadnie, że wyjazd jest przesuwany. A jak już mam trochę czasu, to mnie ciągnie na Wschód ?

  • admin // 1 września 2015 at 07:11 // Odpowiedz

   Polacy ogólnie mają jakąś barierę co do odwiedzania Niemiec… pomimo tego polecam odwiedzić koleżankę. Będziesz pod ogromnym wrażeniem tego przepięknego miasta ?

 11. Kej-ti // 1 września 2015 at 07:18 // Odpowiedz

  3/10 zaliczone:) Ale widzę, że pokazałaś nie mało ciekawych rzeczy. Fakt, Niemcy nie są za bardzo wypromowane w Polsce. Ja dopiero przeglądając blogi innych przekonałam się, że jednak jest to kraj warty odwiedzenia.

  • admin // 1 września 2015 at 09:21 // Odpowiedz

   Właśnie dlatego powstał ten blog… aby pokazać, że ten kraj jest bardzo ciekawy turystycznie pod każdym względem ?

 12. Agnieszka Redzik // 1 września 2015 at 07:20 // Odpowiedz

  Piękne miejsca, aż chce się jechać i je obejrzeć

 13. magda // 1 września 2015 at 23:07 // Odpowiedz

  Zawsze jak jestem w Niemczech to albo tylko przejazem, albo kogoś odwiedzam, i w sumie prawie nic tam nie widziałam. Twój wpis tylko zachęciła mnie, by w końcu Niemczy porządnie zwiedzić

 14. Eva // 2 września 2015 at 07:54 // Odpowiedz

  Romantyczna droga i zamek to zdecydowanie dwa miejsca “to visit before I die” ?
  Europa-Park na pierwszym miejscu????!!! Naprawdę? Osobiście, nie wzięłabym nawet pod uwagę! :/

  • admin // 2 września 2015 at 08:27 // Odpowiedz

   Zależy co kto lubi… widocznie większość chwali sobie Europa-Park. Osobiście też nie jestem fanem tego typu atrakcji…

 15. sekulada.com // 2 września 2015 at 15:35 // Odpowiedz

  Uwielbiam Niemcy, piękny kraj o całej gamie wspaniałości. Do tego bardzo niedoceniony przez turystów, wszyscy pchają się tylko do Berlina czego nie jestem w stanie pojąć. Dodam, że jest cała masa piękniejszych miejsc niż zamek Neuschwanstein – ten wydaje mi się trochę przereklamowany :)

 16. Ania // 2 września 2015 at 18:34 // Odpowiedz

  Byliśmy w Berlinie, przejechaliśmy kawałeczek Romantycznej Drogi w drodze do Zamku Neuschwanstein i odwiedziliśmy Kolonię – to chyba całkiem niezły wynik? ? Pozostałe miejsca wyglądają równie ciekawie i zachęcająco! Właściwie ciągnie nas do tych Niemiec, więc pewnie kiedyś uda nam się zobaczyć pozostałe atrakcje… Dzięki za informacje! :)Pozdrawiamy!

 17. Moby // 3 września 2015 at 19:47 // Odpowiedz

  Szczerze mówiąc Brama jakoś wybitnie dupy nie urywa – już Tiergarten za nią jest ciekawszy. Co do East Side Gallery natomiast to trudno odmówić znaczenia historycznego ale są fragmenty Muru bardziej oddające niesamowity klimat tego, czym on faktycznie był – trzeba tylko poszukać. Samo East Side wygląda raczej jak wystawa murali a jak się to uzupełni o łączkę do piwkowania nad Szprewą po zachodniej stronie i setki bazgrołów typu “Ich liebe Gretschen” czy inne “Scheise Polizei” wyskrobanych na tych muralach na szybko póki nikt nie widzi to już totalnie idzie zapomnieć o znaczeniu tego miejsca…

 18. Kamil // 4 września 2015 at 10:06 // Odpowiedz

  Zamek Neuschwanstein wyglądać rewelacyjnie musi szczególnie pod koniec roku, kiedy wszystkie te drzewa rosnące u jego stóp zaczynają swój jesienny spektakl.

 19. Nie zawsze poprawne zapiski Dee // 4 września 2015 at 10:25 // Odpowiedz

  Katedrę w Kolonii widziałam, bo kocham katedry, robi duże wrażenie, a po przeczytaniu twojego tekstu na pewno chce zobaczyć zamki i tę romantyczną drogę. Kolorowa architektura niemiecka robi niesamowite wrażenie. Widzę, że super by było po prostu zrobić taki objazd po Niemczech.

 20. Łukasz | Gdziesakasperki.pl // 4 września 2015 at 22:01 // Odpowiedz

  Fajne zestawienie! Ostatnio bardzo często trafiam na artykuły o Niemczech jako celu podróży i coraz bardziej przekonuję się że warto byłoby tam trochę więcej pojeździć, niż tylko przy okazji odwiedzania rodziny. Do tej pory tylko Berlin i okolice Kolonii/Aachen udało się odwiedzić…

 21. Szymon Podróżnik // 5 września 2015 at 10:40 // Odpowiedz

  Co ja poradzę, że jakoś w ogóle mnie nie ciągnie do tego kraju ?
  Ale zawsze warto wiedzieć, co zobaczyć, jeśli już tam kiedyś się zjawię :)

 22. Nadia vs. the World // 8 września 2015 at 08:31 // Odpowiedz

  Dla mnie Berlin będzie zawsze na pierwszym miejscu. A na drugim Szwajcarska Saksonia… Piękne miejsce.

 23. Patrycja Curyło // 8 września 2015 at 18:05 // Odpowiedz

  Super zestawienie – muszę zobaczyć Zamek Neuschwanstein – jak wyjęty z bajki :)

 24. BashaMyWay // 15 września 2015 at 14:17 // Odpowiedz

  Zamek w Neuschwanstein to moje marzenie! I myśle, że zasłużenie znajduje się na tej liście. Chociaż najdalej na południe byłam w Berlinie, Bayern jest zdecydowanie na mojej liście.

 25. Anna // 22 września 2015 at 19:09 // Odpowiedz

  Bardzo fajne zestawienie :)
  Zugspitze, odkąd tam byłam kilka lat temu, to jest mój numer 1 :)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *