Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Poszukujesz szkolenia biznesowego ?

Prezentacja improwizowana – wady i zalety

Zdarza się czasem, że szef 10 minut przed spotkaniem prosi nas, byśmy omówili projekt, nad którym pracujemy. Występując przed publicznością, nie możemy mówić, co ślina na język przyniesie, ale też nie mamy czasu, by zapisać tekst całego wystąpienia. W takiej sytuacji prezentację musimy naprędce zaimprowizować. Terminem „prezentacja improwizowana” określa się też wystąpienia, w czasie których prelegent, korzystając z wcześniej przygotowanych notatek zawierających najważniejsze myśli, pomysły i uzasadniające je fakty, mówi tekst prezentacji własnymi słowami.

Prezentacja improwizowana tego typu wymaga wcześniejszego przemyślenia. Powinna opierać się na szkicu zapisanym na papierze lub sporządzonym w umyśle prezentera. Jest to bardzo popularna i często spotykana forma wystąpienia, jednak oprócz zalet, ma także wady.

– Zalety:

– Język takiej prezentacji jest naturalny i pozwala na nawiązanie bliskiego kontaktu ze słuchaczami.

– Prezenter ma możliwość nawiązywania częstego kontaktu wzrokowego ze słuchaczami, ponieważ nie czyta z kartki.

– Prezenter może swobodniej poruszać się po sali, opuszczać podium, gestykulować i podchodzić do słuchaczy. W ten sposób nawiązuje z nimi bliski kontakt.

– Ponieważ prezenter ma bliski kontakt ze słuchaczami, może dostosować prezentację do ich potrzeb – zarówno jeżeli chodzi o wyjaśnianie bardzo ważnych kwestii (powtarzanie niektórych fragmentów, podawanie dodatkowych definicji czy danych), jak i sposób mówienia (zwolnienie lub przyspieszenie tempa, mówienie głośniejsze lub cichsze, z większym lub mniejszym naciskiem).

– Wady:

– Improwizując, odchodzimy często od planu wypowiedzi. Z drugiej strony dokładne powtarzanie zapisanych kwestii często brzmi sztucznie. Dobra prezentacja improwizowana zazwyczaj jest wystarczająco dokładna, a przy tym naturalna. Ma to zasadniczy wpływ na nawiązanie dobrego kontaktu ze słuchaczami.

– Improwizacja zwiększa ryzyko popełnienia błędu.

– Czasem trudno jest kontrolować czas trwania takiej prezentacji. Zdarza się, że prezenter, którego wciągnie jakiś temat, poświęca mu zbyt dużo czasu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.