Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Poszukujesz szkolenia biznesowego ?

Walka z tremą na poziomie umysłu

Postarajmy się zmienić sposób myślenia o tremie, wtedy łatwiej się z nią uporamy. Reframing to sposób zmiany spojrzenia na daną sytuację i przedefiniowania uczuć. Wyobraźmy sobie sportowca przed ważnym meczem. Wielu sportowców twierdzi, że w takiej sytuacji bardzo się denerwuje – jest to ta sama trema, z jaką mamy do czynienia przed prezentacją. Sportowcy jednak traktują tremę jak stan podekscytowania. Wiedzą, że potrzebują zwiększonej dawki adrenaliny, aby dobrze grać. Ich sekret polega na tym, że zmodyfikowali swoje postrzeganie sytuacji. Nie podchodzą do niej w sposób negatywny (zdenerwowanie), ale pozytywny (podekscytowanie). Możemy zrobić to samo! Zawodnicy zmieniają myślenie o sytuacji, wyobrażając sobie, jak wspaniale grają, strzelają gole lub przewracają wszystkie kręgle. W umyśle stwarzają szczegółowy, barwny obraz pozytywnych sytuacji, słyszą brawa i pełne aprobaty krzyki kibiców.

Kolejnym ważnym czynnikiem, ułatwiającym prezenterowi zmianę spojrzenia na sytuację, jest skupienie uwagi na publiczności, a nie na sobie. Jego umysł powinny wypełniać pytania w stylu: „Czy uczestnicy mnie słyszą? Czy zrozumieli to, co powiedziałem? Jak powinienem wyjaśnić to, co mam na myśli, aby słuchacze mnie zrozumieli?”. Wtedy będziemy się czuli dużo pewniej.

Kolejną techniką, jaką stosują odnoszący sukcesy prezenterzy, jest wizualizacja. Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie salę konferencyjną pełną ludzi, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchają tego, co mówimy. Wyobraźmy sobie, że wyglądamy na rozluźnionych i pewnych siebie. Wyobraźmy sobie, jak słuchacze uśmiechają się i kiwają głowami, ponieważ zgadzają się z przedstawianymi tezami. Poczujmy, jaką przyjemność sprawia nam robienie profesjonalnej prezentacji! Wreszcie wyobraźmy sobie, jak słuchacze biją brawo, kiedy po zakończonym wystąpieniu siadamy z uśmiechem na twarzy. Na tym właśnie polega pozytywna wizualizacja. Powinniśmy ją stosować przed każdą prezentacją.

I wreszcie pamiętajmy o tym, aby myśleć w sposób pozytywny. Kiedy przygotowujemy się do prezentacji, wciąż powtarzajmy w myślach pozytywne zdania. Będziemy czuli się dużo pewniej, a strach się zmniejszy. Pamiętajmy że goście z pewnością uważają, że temat prezentacji jest interesujący i że mamy im coś wartościowego do przekazania. W przeciwnym wypadku nie zaprosiliby nas do wygłoszenia prezentacji.

Aby opanować strach i dobrze się przygotować, możemy wykorzystać formularze znajdujące się w załączniku oraz następujące rady: sprawdźmy listę potrzebnych rzeczy skupmy się całkowicie na prezentacji przygotujmy dobre notatki.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.