Artykuły biznesowe, finansowe, z ekonomii. Poszukujesz szkolenia biznesowego ?

Chodzenie podczas prezentacji i gestykulacja cz. II

Podczas prezentacji nie powinniśmy mieć na ręku zegarka. W czasie debaty prezydenckiej z 1992 roku prezydent Bush popatrzył na zegarek, tocząc debatę z udziałem Billa Clintona i Rossa Perota. Niewiele osób zapamiętało, co prezydent mówił tego dnia, ale wszyscy zauważyli spojrzenie na zegarek. Spojrzenie to mówiło, że prezydent chciałby skończyć już spotkanie i nie może się doczekać jego końca. Nie chcielibyśmy chyba, żeby słuchacze odnieśli takie wrażenie w czasie naszych prezentacji.

Podczas prezentacji gesty powinny być nieco bardziej wyolbrzymione i teatralne niż podczas zwykłej rozmowy. Dlaczego? Związane jest to ze sposobem, w jaki ludzie słuchają innych. Jeśli gesty prezentera są słabo widoczne, słuchanie szybciej męczy publiczność. Jeśli na przykład chcemy wykonać gest trzema palcami, powinien on rozpoczynać się już od ramienia. Nie może ograniczać się do dłoni. Chodzi o to, aby ruch był bardziej teatralny. Widzowie reagują przede wszystkim na bodźce wzrokowe, dlatego muszą widzieć gesty prezentera, jeśli mają mieć one jakikolwiek wpływ. Początkowo takie wyolbrzymianie gestów może wydać się nam dziwaczne i niezręczne, ale po pewnym czasie przyzwyczaimy się i teatralna gestykulacja stanie się dla nas naturalna i normalna.

Nie bójmy się zamaszystych gestów, czy długich pauz – w oczach słuchaczy będą one wyglądały naturalnie i staną się bardzo skutecznym narzędziem w ręku prezentera.

Badania pokazują, że słuchacze wyłączają się co około pięć do siedmiu minut. Jednak zważywszy na to, że większość ludzi reaguje przede wszystkim na bodźce wzrokowe, ich skupienie powinno trwać dłużej, jeśli słowa zostaną poparte gestykulacją.

Podczas ćwiczeń korzystajmy z wideo lub lustra, aby ocenić, czy gesty są dostosowane do tego, co mówimy. Nagrywanie wystąpień to wspaniały sposób pracy nad gestykulacją. Oglądając nagranie, wyłączmy głos i przyjrzyjmy się gestom. Nie zastanawiajmy się nad poruszanymi w danym momencie zagadnieniami, ale nad tym, co gesty komunikują słuchaczom i czy naprawdę chcemy, żeby zobaczyli to, co zostało utrwalone na taśmie. Gesty, które nie przekazują odpowiednich informacji, trzeba zmodyfikować.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.