Bielsko Biała - co warto zobaczyć? Atrakcje i zabytki okolicy

Bielsko Biała - co warto zobaczyć? Atrakcje i zabytki okolicy
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk29.09.2023 | 5 min.

Bielsko-Biała to atrakcyjne pod względem turystycznym miasto na południu Polski, które warto odwiedzić zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na dłuższy urlop. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc i zabytków do zwiedzania, a także piękne szlaki turystyczne w pobliskich Beskidach. Sprawdź, co koniecznie trzeba zobaczyć w Bielsku-Białej i okolicach.

Jakie atrakcje turystyczne znajdziesz w Bielsku-Białej?

W Bielsku-Białej nie brakuje atrakcji zarówno dla miłośników zabytków, jak i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Warto wybrać się na spacer po zabytkowym centrum, gdzie zobaczymy renesansowy Zamek Książąt Sułkowskich i piękne kamienice. Na turystów czeka również Muzeum Techniki i Włókiennictwa z interaktywnymi ekspozycjami oraz nowoczesne Centrum Turystyki mieszczące się w dawnym młynie. Fani historii powinni wejść na Wzgórze Zamkowe, z którego rozpościera się malownicza panorama miasta. Nie można też zapomnieć o licznych szlakach turystycznych w pobliskich Beskidach, które zachwycą pięknymi widokami.

Spacer deptakiem w centrum Bielska-Białej - co warto zobaczyć?

Sercem Bielska-Białej jest deptak 3 Maja - piękna promenada wypełniona kawiarniami i restauracjami, wzdłuż której znajdują się najciekawsze zabytki miasta. Spacer warto zacząć od placu Chrobrego z pomnikiem Bolesława Chrobrego. Stąd ulicą 11 Listopada dojdziemy do gmachu dawnego magistratu, a dalej zobaczymy bazylikę św. Mikołaja, kościół ewangelicki oraz synagogę. Następnie deptakiem 3 Maja dotrzemy do głównej atrakcji - Zamku Książąt Sułkowskich. Po drodze mijamy też Ratusz Miejski i Kamienicę Pod Gwiazdą z piękną attyką.

Zamek Książąt Sułkowskich - historia i zabytki

Zamek w Bielsku-Białej to jedna z największych atrakcji miasta. Został wybudowany w XIII wieku, a w XVIII wieku przebudowany na rezydencję. Obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, gdzie możemy zobaczyć wystawy poświęcone historii miasta i regionu. W zamku zachowały się cenne zabytki, m.in. gotycka kaplica oraz sala balowa z polichromiami. Z tarasu widokowego roztacza się malowniczy widok na panoramę Bielska-Białej.

Park im. ks. Karola Wojtyły - spacer wśród zieleni

Bielsko Biała - co warto zobaczyć? Atrakcje i zabytki okolicy

Na odpoczynek w zielonej scenerii warto wybrać się do Parku im. ks. Karola Wojtyły. To piękny, rozległy park położony w centrum miasta, oddalony zaledwie 10 minut spacerem od Rynku. Można tu podziwiać okazałe drzewa, krzewy i rabaty kwiatowe, pospacerować alejkami, odpocząć na ławce. Jest tu plac zabaw dla dzieci, amfiteatr na imprezy plenerowe oraz fontanny.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa - interaktywne eksponaty

Muzeum Techniki i Włókiennictwa to nowoczesna placówka muzealna, w której zobaczymy maszyny i urządzenia związane z przemysłem włókienniczym - od XIX-wiecznych krosien, przez silniki parowe, aż po współczesne automaty. Ciekawostką są interaktywne eksponaty, dzięki którym możemy np. samodzielnie prząść na kołowrotku. Muzeum mieści się w odrestaurowanym budynku dawnego młyna Schöllera.

Wzgórze Zamkowe - widok na panoramę miasta

Wzgórze Zamkowe to najwyższe wzniesienie w Bielsku-Białej, na którym w średniowieczu znajdował się gród obronny. Dziś pozostały tu malownicze ruiny zamku, a z platformy widokowej podziwiać można piękną panoramę całego miasta i Beskidów. Wzgórze porośnięte jest starym drzewostanem bukowym. Znajduje się tu również restauracja „Zamkowa”, w której warto zjeść obiad, delektując się widokami.

Szlaki turystyczne w Beskidach - wycieczki piesze i rowerowe

Bielsko-Biała to świetna baza wypadowa do Beskidu Śląskiego. W okolicy jest mnóstwo szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Można wybrać się na piesze wędrówki w Beskid Mały lub Beskid Śląski, np. na szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.). Popularne są też trasy rowerowe, m.in. na Przełęcz Salmopolską lub przez malownicze sioła Szczyrk i Brenna. Niezapomnianych wrażeń dostarczą widoki beskidzkich szczytów.

Klimczok i Szyndzielnia - najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski słynie z malowniczych szczytów, z których roztaczają się wspaniałe widoki. Najwyższym z nich jest Klimczok (1117 m n.p.m.), na który prowadzi łatwy niebieski szlak z Szczyrku. Zobaczymy tu kaplicę św. Jana Nepomucena. Drugim co do wysokości jest Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) - cel wycieczek z Klimczoka lub z Bielska-Białej. Na jej szczycie stoi wieża widokowa.

Podsumowanie

Bielsko-Biała to pełne uroku miasto o bogatej historii i kulturze, które zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdziemy tu ciekawe zabytki w postaci renesansowego Zamku Książąt Sułkowskich czy Muzeum Techniki i Włókiennictwa. Miłośników natury zachwycą zarówno miejskie parki, jak i górskie szlaki Beskidu Śląskiego. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i na pewno nie będzie się nudzić. Gorąco polecam wycieczkę do Bielska-Białej!

Najczęściej zadawane pytania

Do Bielska-Białej łatwo dojechać pociągiem lub autobusem - miasto leży przy głównych trasach komunikacyjnych. Posiada dworzec kolejowy i dworzec autobusowy PKS. Z pobliskich miast kursują liczne busy i autobusy regionalne.

W Bielsku-Białej znajdziemy wiele ciekawych restauracji serwujących zarówno kuchnię regionalną, jak i kuchnie z całego świata. Polecamy spróbować regionalnych specjałów w restauracji „Zamkowa” na Wzgórzu Zamkowym.

W Bielsku-Białej warto kupić pamiątki związane z tradycją regionu - wyroby rękodzielnicze, haftowane serwetki, produkty regionalne. Ciekawe gadżety znajdziemy też w sklepach z pamiątkami na deptaku 3 Maja.

W Bielsku-Białej jest wiele hoteli i pensjonatów w różnym standardzie i cenie. Polecamy noclegi w hotelach położonych w centrum, w pobliżu głównych atrakcji.

W okolicach Bielska-Białej warto zwiedzić zamek w Pszczynie, skansen w Chochołowie czy osadę Łemków w Zdyni. Piękne widoki roztaczają się z tzw. Beskidzkiej 5 - górskich szczytów w Beskidach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
  3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
  4. Gruzja na mapie Europy | Znajdź położenie na interaktywnej mapie
  5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk

Jestem fanem popkultury. Na blogu piszę o nowościach filmowych i serialowych. Recenzuję i polecam najciekawsze produkcje. Dzielę się również przemyśleniami na temat klasycznych dzieł kina i telewizji. Pasjonuje mnie świat filmu i seriali, który chcę Wam zaprezentować.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły