Góry Stołowe to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, które zachwyca turystów niepowtarzalnymi formacjami skalnymi. Oprócz malowniczych skałek i pięknych panoram, Góry Stołowe oferują bogatą sieć szlaków turystycznych, które pozwalają zwiedzić najciekawsze atrakcje tego regionu. W niniejszym artykule przedstawiamy przewodnik po najciekawszych szlakach w Górach Stołowych, dzięki któremu łatwo zaplanować wycieczkę w to niezwykłe pasmo górskie.
Jakie są najciekawsze szlaki w Górach Stołowych?
W Górach Stołowych wytyczono bardzo gęstą sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dotarcie do najpiękniejszych miejsc w tym pasmie górskim. Do najciekawszych szlaków w Górach Stołowych zaliczyć można:
- Szlak na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych, z którego roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki
- Szlak przez Przełomy Białej Lądeckiej - malowniczy kanion rzeczny cięty w skałach piaskowcowych
- Szlak Skalny biegnący przez Skalne Miasta - labirynt skalnych grzybów, baszt i iglic
- Szlak na Skalne Grzyby - charakterystyczne piaskowcowe formacje przypominające grzyby
- Czerwony szlak z Batorowa do Karłowa - urokliwa trasa prowadząca wśród skalnych grzęd i turni
Które szlaki w Górach Stołowych są odpowiednie dla rodzin z dziećmi?
Góry Stołowe to świetny kierunek na wycieczkę z dziećmi. Wiele szlaków w tym rejonie jest dobrze przystosowanych do potrzeb rodzin z małymi dziećmi. Polecane trasy to:
- Niebieski szlak z Batorówka do Skalnych Miast - bardzo malownicza trasa, ale bez trudnych odcinków
- Żółty szlak z Batorówka na Szczeliniec Wielki - nieco dłuższa trasa, ale bez stromych podejść
- Czerwony szlak z Karłowa na Skalne Grzyby - krótki i łatwy szlak idealny dla rodzin
- Zielony szlak dookólna Skalnych Miast - pętla umożliwiająca podziwianie formacji skalnych
Szlaki te nie mają trudnych technicznie odcinków, a odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami są optymalne dla dzieci. Po drodze znajduje się też wiele miejsc piknikowych, gdzie można odpocząć.
Szlak na Szczeliniec Wielki - informacje praktyczne i atrakcje
Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych, który góruje nad okolicą stromą basztą skalną. Wejście na ten szczyt umożliwia szlak żółty z Batorówka. Jest to umiarkowanie trudna trasa o długości ok. 7 km w jedną stronę. Po drodze mija się takie atrakcje jak:
- Skalne Miasto - labirynt skalnych baszt, grzybów i iglic
- Błędne Skały - chaotyczne nagromadzenie piaskowcowych bloków
- Aleja Zakochanych - skalny wąwóz z ławeczkami dla zakochanych
Na samym szczycie Szczelińca znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama Gór Stołowych i Kotliny Kłodzkiej. Ze szczytu można zejść innymi szlakami, np. niebieskim prowadzącym przez Skalne Grzyby.
Szlak Przełomy Białej Lądeckiej - co warto zobaczyć?

Przełomy Białej Lądeckiej to malowniczy kanion rzeczny w Górach Bystrzyckich, będących częścią Gór Stołowych. Ciągnie się on na długości ok. 2 km. Przełomy można zwiedzać pieszo, idąc oznakowanym niebieskim szlakiem. Na trasie zobaczymy m.in.:
- Zakręt Smoka - charakterystyczny zakręt rzeki w kształcie litery S
- Wodospad Wilczki - największy z 5 wodospadów w tym rejonie
- Iglica i Baszta - dwie charakterystyczne formacje skalne
- Brama Pokutna - wąski przesmyk między stromymi ścianami kanionu
Przełomy Białej Lądeckiej to jedno z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc w Górach Stołowych. Ze względu na niełatwą trasę zaleca się dobre obuwie.
Szlak Skalny w Górach Stołowych - opis trasy i ciekawe miejsca
Szlak Skalny to jedna z najciekawszych tras w Górach Stołowych, prowadząca przez ich największą atrakcję - labirynt Skalnych Miast. Szlak ma długość ok. 5,5 km, a jego przejście zajmuje ok. 2-3 godziny. Oznakowany jest kolorem niebieskim. Na trasie zobaczymy:
- Skalne Miasto - bajkowy labirynt baszt, grzybów i iglic skalnych
- Bramę Twardowskiego - wąskie przejście między dwoma piaskowcowymi turniami
- Aleję Zakochanych - romantyczny skalny wąwóz z ławeczkami
- Błędne Skały - chaotyczne nagromadzenie piaskowcowych głazów
Szlak Skalny jest wymagający kondycyjnie, ale nie ma trudnych technicznie fragmentów. Jest bardzo malowniczy i z pewnością pokochają go fani górskich wędrówek.
Czerwony szlak z Batorowa do Karłowa - przewodnik
Czerwony szlak z Batorowa do Karłowa to jedna z najbardziej urokliwych tras w Górach Stołowych. Prowadzi przez labirynt skalnych turni, grzęd i progów. Jego długość to ok. 7 km, czas przejścia ok. 3-4 godz. Na trasie mijamy:
- Złoty Widok - punkt widokowy na skalne turnie
- Karłowskie Skały - malownicze grupy skalne
- Brzyzek - 15-metrowa skalna baszta
- Skalne Wrota - wapienne skałki przypominające bramę
Szlak prowadzi po łatwej, aczkolwiek mocno pofałdowanej trasie. Miejscami trzeba uważać na trawersy ze stalowymi linami. To jeden z najpiękniejszych szlaków w Górach Stołowych.
Szlak zielony z Batorówek do Skalnych Miast - co trzeba wiedzieć?
Szlak zielony z Batorówek do Skalnych Miast to krótka, ale malownicza trasa, która umożliwia podziwianie najsłynniejszej atrakcji Gór Stołowych. Jej długość to zaledwie 2,5 km, czas przejścia ok. 1 godziny. Oznakowana jest kolorem zielonym. Na trasie miniemy takie atrakcje, jak:
- Szczelina Karliczki - wąska szczelina skalna o głębokości kilkunastu metrów
- Dolina Szczawiny - urwiska skalne ze ścianami do 30 metrów wysokości
- Brama Twardowskiego - skalne wrota między dwiema turniami
Szlak zielony ma niewielkie przewyższenie i jest bardzo łatwy technicznie. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi.
Szlak niebieski na Skalne Grzyby - wszystko co warto wiedzieć
Skalne Grzyby to jedna z wizytówek Gór Stołowych - oryginalne piaskowcowe formacje przypominające kapelusze grzybów. Do Skalnych Grzybów prowadzi niebieski szlak z Karłowa o długości 3,5 km. Na trasie zobaczymy m.in.:
- Słoneczną Polanę - punkt widokowy na formację Szczeliniec Wielki
- Piekło - chaos bloków skalnych i szczelin
- Skalne Grzyby - grupy baszt przypominających kształtem grzyby
Szlak niebieski na Skalne Grzyby to stosunkowo krótka i łatwa trasa, pozbawiona stromych podejść. Świetnie nadaje się na popołudniową wycieczkę połączoną z piknikiem.
Podsumowanie
Góry Stołowe to prawdziwa mekka dla miłośników górskich wędrówek. Bogata sieć znakowanych szlaków turystycznych umożliwia dotarcie do najpiękniejszych miejsc w tym pasmie górskim. Niezależnie od stopnia zaawansowania i kondycji, każdy znajdzie tu szlak dopasowany do swoich możliwości. Wędrując oznakowanymi trasami, można podziwiać takie atrakcje jak labirynt Skalnych Miast, Przełomy Białej Lądeckiej czy skalne formacje przypominające grzyby. Niezapomniane widoki i niepowtarzalny klimat sprawiają, że Góry Stołowe są wyjątkowym miejscem na mapie polskich gór.