Odkryj tajemnice Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu - zwiedzanie trasą turystyczną

 Odkryj tajemnice Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu - zwiedzanie trasą turystyczną
Autor Kinga Baran
Kinga Baran15.09.2023 | 4 min.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Podziemna trasa turystyczna pozwala poznać historie i tajemnice dawnej kopalni węgla kamiennego. Zwiedzanie sztolni to fascynująca podróż w głąb ziemi i w przeszłość Śląska.

Gdzie znajduje się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu?

Sztolnia Królowa Luiza znajduje się w południowej części Zabrza, w dzielnicy Biskupice, przy ul. Wolności 408. Jest to teren dawnej kopalni węgla kamiennego Luiza, która istniała w tym miejscu w latach 1791-1973. Obecnie na powierzchni widać już tylko nieliczne pozostałości po kopalni, ale pod ziemią ciągle kryją się jej tajemnice.

Jak dostać się do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu komunikacją miejską?

Dojazd do Sztolni Królowa Luiza komunikacją miejską jest bardzo łatwy. Należy wsiąść w Zabrzu w tramwaj lub autobus jadący w kierunku Biskupic i wysiąść na przystanku Luiza. Sztolnia znajduje się zaledwie 200 metrów od przystanku. Cała podróż z centrum Zabrza zajmuje około 15 minut.

Kiedy można zwiedzać podziemną trasę turystyczną Sztolni Królowa Luiza?

Sztolnia Królowa Luiza jest dostępna do zwiedzania od wtorku do niedzieli. W okresie wakacyjnym trasa turystyczna jest czynna codziennie. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, w grupach do 30 osób. Wycieczki szkolne i zorganizowane powinny być zgłaszane i rezerwowane z wyprzedzeniem.

Ile kosztują bilety na zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu?

 Odkryj tajemnice Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu - zwiedzanie trasą turystyczną

Ceny biletów na zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza są bardzo przystępne. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 15 zł. Dzieci do 4 lat zwiedzają sztolnię za darmo. Można również wykupić bilety rodzinne w specjalnych cenach. Dodatkowo istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania połączonego ze Sztolnią Królowa Luiza i Kopalnią Guido w jednym dniu w promocyjnej cenie.

Jakie atrakcje czekają na zwiedzających w podziemiach Sztolni Luiza?

Podczas zwiedzania Sztolni Królowa Luiza turyści przemierzają ponad 1000 metrów wyrobisk. W sztolni zachowały się unikatowe elementy dawnej infrastruktury kopalnianej, m.in. tory kolejowe, wagoniki, pompy i stalowe obudowy chodników. Można zobaczyć komorę pomp, dawną kotłownię oraz koło wodne. Dużą atrakcją jest przejażdżka wagonikiem po torach w wyrobisku.

Dlaczego warto zwiedzić Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu?

Zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza to świetna okazja, aby poznać historie i warunki pracy górników na przestrzeni wieków. To także unikalna lekcja na temat powstawania węgla kamiennego i budowy geologicznej ziemi. Sztolnia pokazuje piękno i różnorodność form skalnych ukrytych pod powierzchnią. To fascynująca wyprawa w głąb ziemi, z dala od światła dziennego.

Gdzie można zjeść obiad po zwiedzaniu Sztolni Królowa Luiza?

W pobliżu Sztolni Królowa Luiza znajduje się kilka interesujących restauracji, w których można zjeść smaczny obiad. Polecamy zwłaszcza klimatyczną Restaurację Luiza mieszczącą się w zabytkowym budynku dawnej cechowni kopalnianej. Serwuje ona dania kuchni polskiej i śląskiej w przystępnych cenach. Dobrym wyborem będzie również Pstrąg Odjazdowy specjalizujący się w daniach rybnych.

Podsumowanie

Sztolnia Królowa Luiza to niezwykłe miejsce, które pozwala poczuć klimat dawnego górnictwa na Śląsku. Zwiedzanie sztolni z przewodnikiem to fascynująca lekcja historii przemysłu, szansa na poznanie trudnej pracy górników oraz zobaczenie pięknych form geologicznych skrywanych w głębi ziemi. Wycieczka do Sztolni Luiza to świetny pomysł na spędzenie wolnego dnia w Zabrzu.

Najczęściej zadawane pytania

W podziemiach panuje stała temperatura ok. 10-12°C. Warto zabrać cieplejsze ubranie.

Zdjęcia są dozwolone, ale bez używania lamp błyskowych.

Tak, sztolnia jest bezpieczna dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Cała trasa z przewodnikiem zajmuje ok. 1 godziny.

Bilety można kupić online lub bezpośrednio w kasie przed wejściem do sztolni.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Co zobaczyć na Malcie? Najlepsze atrakcje i miejsca do zwiedzania
  3. Atrakcje Sztokholmu - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kinga Baran
Kinga Baran

Jestem zapaloną podróżniczką. Na blogu dzielę się relacjami z moich wypraw do najciekawszych zakątków świata. Opowiadam o zwiedzanych miejscach, atrakcjach, kulturze. Udzielam praktycznych porad związanych z podróżowaniem. Moje relacje mają zainspirować innych do odkrywania nowych destynacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły