Atrakcje Opola i okolic - najciekawsze miejsca do odwiedzenia w regionie

 Atrakcje Opola i okolic - najciekawsze miejsca do odwiedzenia w regionie
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk15.09.2023 | 8 min.

Opole i okolice to region, który zachwyca licznymi atrakcjami turystycznymi. Znajdziemy tu piękne zabytki, malownicze miejscowości, ciekawe szlaki piesze i rowerowe oraz wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Wycieczka po Opolszczyźnie to świetny pomysł zarówno na weekend, jak i na dłuższy urlop. Gdzie warto się wybrać, aby poznać uroki tego regionu?

Gdzie warto wybrać się w okolicach Opola?

Okolice Opola to przede wszystkim malowniczo położona Góra Świętej Anny z pięknym sanktuarium i wspaniałymi szlakami turystycznymi. Z Góry rozciągają się przepiękne widoki na całą okolicę. Odwiedzając to miejsce, warto wejść na szczyt góry lub przejść fragmentem drogi św. Jakuba.

Inną popularną atrakcją jest zamek w Mosznej - malownicza neogotycka budowla, która robi ogromne wrażenie swoim rozmachem i niezwykłą architekturą. Można zwiedzać sale zamkowe i podziwiać piękny, zabytkowy park.

Okolice Opola to także słynne winnice - polecamy odwiedzić Winnicę Calmus w Zimnicach Wielkich, gdzie można nie tylko zobaczyć uprawę winorośli, ale też skosztować regionalnych win.

Miłośnikom rejsów polecamy wycieczkę statkiem po Odrze. Płynąc z Opola do Wrocławia można podziwiać brzegi rzeki i malownicze krajobrazy.

Warto również odwiedzić urocze miasteczka regionu - Paczków, Głuchołazy czy Prudnik. Każde z nich ma swój niepowtarzalny, śląski charakter.

Zabytki i atrakcje turystyczne Opola - co koniecznie zobaczyć?

Samo Opole również ma wiele ciekawych miejsc i zabytków do zobaczenia. W centrum miasta warto zwrócić uwagę na gotycki ratusz z charakterystyczną wieżą, który jest symbolem Opola. Tuż obok znajduje się średniowieczny Rynek z kolorowymi kamieniczkami.

Z innych zabytków na uwagę zasługują bazylika katedralna, Wieża Piastowska, brama Zamkowa, a także piękne secesyjne kamienice przy ulicy Krakowskiej. Miłośnikom architektury sakralnej polecamy kościoły - zwłaszcza bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W Opolu znajduje się również Muzeum Śląska Opolskiego, mieszczące się w budynku dawnego klasztoru Franciszkanów. Można tu podziwiać cenne zbiory sztuki i rękodzieła.

Bardzo popularnym miejscem spotkań i odpoczynku jest malowniczo położony nad Odrą Park Nadodrzański. To idealne miejsce na spacer czy rodzinny piknik.

Ruiny zamku w Mosznej - historia i ciekawostki

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w okolicach Opola są ruiny średniowiecznego zamku w Mosznej. Zamek został wzniesiony w XIV w. i przez wieki pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą rodu Tiele-Wincklerów.

W wyniku pożaru pod koniec XVIII w. średniowieczny zamek uległ całkowitemu zniszczeniu. Na jego fundamentach wybudowano w latach 1896-1910 nowy, ogromny zamek w eklektycznym stylu. Jego charakterystyczną cechą są liczne wieże i baszty.

Dziś turyści mogą zwiedzać zarówno ruiny starego zamku, jak i wnętrza nowego. W ruinach zachowały się fragmenty murów, lochów i baszt. Na terenie zamku i w otaczającym go parku organizowane są liczne imprezy i pokazy historyczne.

Rejs statkiem po Odrze - atrakcja dla całej rodziny

Rejs statkiem po Odrze to świetna atrakcja na rodzinny wypad za miasto. Płynąc z Opola wzdłuż malowniczych brzegów rzeki można podziwiać piękne widoki na starorzecza, łąki i lasy. Trasa rejsu wiedzie przez tereny Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.

Podczas rejsu mija się takie miejscowości jak: Chorula, Krapkowice i Rogów Opolski. W wielu miejscach cumują statki, aby pasażerowie mogli zejść na brzeg. Można wtedy pospacerować po okolicy, odpocząć na łonie przyrody lub skorzystać z atrakcji na brzegu - placów zabaw, restauracji, wypożyczalni sprzętu wodnego.

Rejs Odrą to atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Trasa, malownicze widoki i możliwość zejścia na brzeg sprawiają, że jest to świetny sposób na aktywny wypoczynek.

Park Krajobrazowy Góra Św. Anny - piękne szlaki turystyczne

Park Krajobrazowy Góra Św. Anny to wyjątkowo malowniczy rejon w okolicach Opola, który koniecznie trzeba odwiedzić. Największą atrakcją Parku jest licząca 400 m n.p.m. Góra Św. Anny z pięknym sanktuarium.

Park słynie także ze świetnie zagospodarowanych szlaków turystycznych. Są tu szlaki piesze, rowerowe i dydaktyczne. Można wybrać trasę na cały dzień lub krótki spacer do okolicznych punktów widokowych. Polecamy wejście na szczyt góry św. Anny lub przejście fragmentem Drogi św. Jakuba do Leśnicy.

W Parku zobaczyć można również inne ciekawe obiekty - np. zabytkowy zespół poklasztorny w Czarnowąsach czy źródełko św. Anny. Cały teren Parku objęty jest ochroną ze względu na walory krajobrazowe oraz liczne stanowiska roślin chronionych.

Europejskie Centrum Bajki w Paczkowie - bajkowe atrakcje dla dzieci

Paczków to urokliwe miasteczko, które mieści wyjątkowe miejsce - Europejskie Centrum Bajki. To nowoczesne centrum łączy edukację z rozrywką dla najmłodszych. Dzieci mogą tu posłuchać bajek z różnych stron świata w specjalnym teatrzyku.

Największą atrakcją Centrum jest magiczna kraina zamieszkana przez bajkowe postacie - Krasnoludki, Złotowłosę, Calineczkę i wiele innych. Dzieci mogą pobawić się w ich domkach i poznać fantastyczne historie. Jest tu również plac zabaw, kino 5D oraz warsztaty artystyczne.

Centrum organizuje także warsztaty i imprezy okolicznościowe. To miejsce gwarantuje świetną zabawę i niezapomniane wrażenia zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych!

Zamek w Brzegu - symbol śląskiej architektury

Jednym z najcenniejszych zabytków na Opolszczyźnie jest zamek Piastów śląskich w Brzegu. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to został wzniesiony przez księcia Henryka III. Przez wieki rozbudowywany, stał się okazałą rezydencją w stylu gotyku, renesansu i baroku.

Dziś w zamku mieści się muzeum, w którym podziwiać można wystawy poświęcone historii Brzegu i Śląska. Do najcenniejszych zbiorów należą: kolekcja portretów Piastów śląskich, zbrojownia i skarbiec książęcy. Z tarasu i wieży zamkowej roztacza się malowniczy widok na miasto.

Zamek w Brzegu to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania Opolszczyzny. Świetnie zachowana budowla pozwala poczuć klimat minionych epok i średniowiecznego życia na Śląsku.

Rogalice - rezydencja książąt oleśnickich z pięknym parkiem

Rogalice to niezwykle urokliwa miejscowość słynąca z barokowej rezydencji książąt oleśnickich. Zespół pałacowo-parkowy w Rogalicach uznawany jest za jeden z najcenniejszych na Śląsku zabytków sztuki ogrodowej.

W Rogalicach zachwyca przede wszystkim przepiękny, francuski park z okazami starodrzewia i romantycznymi alejkami. Jest tu też oranżeria, ogród różany i palmiarnia. W pałacu urządzono stylowe wnętrza z meblami i dziełami sztuki z XVII-XIX w.

Park w Rogalicach co roku przyciąga rzesze spacerowiczów i turystów. To idealne miejsce na romantyczny spacer i zachwyt nad pięknem natury. Warto tu zajrzeć zarówno latem, jak i jesienią, gdy liście zdobią drzewa w czerwono-złotych barwach.

Podsumowanie

Podczas wycieczki po Opolszczyźnie każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno miłośnicy historii i zabytków, jak i szukający kontaktu z przyrodą. Opole i okolice zachwycają bogactwem atrakcji turystycznych - od malowniczych parków i rezerwatów po niezwykłe średniowieczne zamki. Wycieczkę warto zaplanować tak, aby zobaczyć chociaż część opisanych miejsc. Na pewno dostarczą one niezapomnianych wrażeń i pozwolą poznać uroki Ziemi Opolskiej!

Najczęściej zadawane pytania

W Opolu koniecznie trzeba zobaczyć Rynek z ratuszem, katedrę, Wieżę Piastowską i zabytkowe kamienice. Ciekawymi miejscami są też Park Nadodrzański, Muzeum Śląska Opolskiego i liczne świątynie.

Dla dzieci polecamy Europejskie Centrum Bajki w Paczkowie, rejs statkiem po Odrze, plac zabaw i mini zoo w Parku Nadodrzańskim w Opolu oraz liczne imprezy na zamkach i w skansenach.

Świetnym miejscem na wycieczkę rowerową jest Park Krajobrazowy Góra Św. Anny ze ścieżkami rowerowymi i pięknymi widokami. Polecamy też wycieczki wzdłuż Odry lub na trasie Opole - Brzeg - Opole.

Jesienią szczególnie polecamy parki - np. w Rogalicach czy Mosznej, gdzie można podziwiać przepięknie zabarwione drzewa. Warto też wybrać się na spacer po lasach Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.

Tradycje kulinarne regionu można poznać m.in. w restauracji Zamkowa w Opolu, Browarze w Brzegu, Zagrodzie Śląskiej w Głogówku oraz podczas licznych festynów i imprez folklorystycznych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Najlepsze restauracje w historycznym sercu Lublina | Stare Miasto
  2. Co zobaczyć na Malcie? Najlepsze atrakcje i miejsca do zwiedzania
  3. Atrakcje Sztokholmu - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk

Jestem fanem popkultury. Na blogu piszę o nowościach filmowych i serialowych. Recenzuję i polecam najciekawsze produkcje. Dzielę się również przemyśleniami na temat klasycznych dzieł kina i telewizji. Pasjonuje mnie świat filmu i seriali, który chcę Wam zaprezentować.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły