Chatka Górzystów i Hala Izerska - Schroniska w Karkonoszach. Bezpieczny nocleg w górach.

 Chatka Górzystów i Hala Izerska - Schroniska w Karkonoszach. Bezpieczny nocleg w górach.
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska15.09.2023 | 6 min.

Schroniska górskie Chatka Górzystów i Hala Izerska to idealne miejsca na wypoczynek w sercu Karkonoszy. Oferują bezpieczny i komfortowy nocleg dla turystów pragnących podziwiać piękno polskich gór. Poznajmy bliżej te wyjątkowe obiekty.

Gdzie znajduje się schronisko Chatka Górzystów?

Schronisko Chatka Górzystów położone jest w samym centrum Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości 1225 m n.p.m., nieopodal Śnieżnych Kotłów. Dojść do niego można szlakiem z Przełęczy Okraj, która oddalona jest o około 1,5 godziny marszu. Chatka Górzystów to idealne miejsce wypadowe w głąb Karkonoszy - w pobliżu znajdują się m.in. Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki czy Kopa. Ze schroniska roztaczają się przepiękne widoki na panoramę Karkonoszy.

Obiekt jest czynny przez cały rok, dysponuje 70 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3 i 4-osobowych. Do dyspozycji gości jest również jadalnia oraz bufet. Schronisko prowadzi też wypożyczalnię sprzętu turystycznego.

Jak dojść do schroniska Hala Izerska w Karkonoszach?

Hala Izerska to schronisko położone w paśmie Karkonoszy, przy granicy z Czechami, na wysokości 1115 m n.p.m. Aby do niego dotrzeć, należy przejść szlakiem z Przełęczy Okraj - marsz zajmuje około 1 godziny. Można również dojechać samochodem na Przełęcz Szrenicką lub skorzystać z kolejki linowej Szrenica.

Hala Izerska ma niezwykłą, ponad 100-letnią historię. Pierwszy, drewniany budynek w tym miejscu powstał już w 1903 roku. Obecny obiekt został wzniesiony w latach 1995-1996. Schronisko oferuje 64 miejsca noclegowe oraz smaczne domowe wyżywienie w jadalni.

Ile kosztuje nocleg w schronisku Chatka Górzystów?

Ceny noclegów w Chatce Górzystów są przystępne - za miejsce w pokoju 2-osobowym zapłacimy 60 zł od osoby. W pokoju 3-osobowym to 50 zł za osobę, a w 4-osobowym - 45 zł od osoby. Dostępne są też noclegi w sali wieloosobowej za 35 zł oraz na strychu za 30 zł.

Do cen trzeba doliczyć opłatę klimatyczną w wysokości 2 zł od osoby za dobę. Dzieci do lat 3 mają nocleg gratis. Posiłki w schronisku są smaczne i niedrogie - śniadanie kosztuje ok. 15 zł, obiad ok. 20 zł.

Jakie atrakcje turystyczne w pobliżu Chatki Górzystów?

 Chatka Górzystów i Hala Izerska - Schroniska w Karkonoszach. Bezpieczny nocleg w górach.

Wokół Chatki Górzystów nie brakuje atrakcji dla turystów. Wycieczkę warto zacząć od punktu widokowego na Śnieżne Kotły - malowniczego kocioła polodowcowego. Stąd blisko już do schroniska Samotnia nad Małym Stawem. Kolejny przystanek to skalny labirynt Białych Skałek.

Innym ciekawym szlakiem jest trasa na Halę Izerską przez Rozdroże Izerskie. Po drodze mijamy Kocioł Łomniczki z pięknym widokiem na Śnieżkę. Z Halą Izerską sąsiaduje schronisko Orle. Cała trasa z Chatki Górzystów to ok. 5-6 godzin marszu w jedną stronę.

Jaka jest historia schroniska Hala Izerska w Karkonoszach?

Pierwsze schronisko turystyczne na Hali Izerskiej zostało wybudowane już w 1903 r. z inicjatywy oddziału sudeckiego Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Był to niewielki, drewniany budynek mieszczący zaledwie 30 osób.

W okresie powojennym w latach 50. XX wieku wzniesiono większy, murowany obiekt. Jednak z upływem czasu jego stan techniczny stale się pogarszał. Dlatego w latach 1995-1996 postawiono całkiem nowe schronisko, które istnieje do dziś.

Przez ponad 100 lat istnienia Hala Izerska gościła wielu turystów. Ze względu na malownicze położenie i smaczną kuchnię jest chętnie odwiedzana do dziś.

Kiedy otwarte jest schronisko Chatka Górzystów?

Chatka Górzystów jest czynną przez cały rok. W sezonie letnim, od połowy czerwca do połowy września, obiekt jest otwarty przez całą dobę. Obsługa schroniska zapewnia w tym czasie kompleksową ofertę noclegową i gastronomiczną.

W pozostałych miesiącach Chatka Górzystów działa w godzinach 8-18. Goście mogą skorzystać z posiłków oraz ciepłych napojów. Noclegi są możliwe po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby obsłudze schroniska.

Dokładne informacje o godzinach otwarcia można znaleźć na stronie internetowej Chatki Górzystów lub pod numerem telefonu podanym w serwisach turystycznych.

Jak wygląda menu w schronisku Hala Izerska?

Schronisko Hala Izerska słynie ze smacznej, domowej kuchni, serwującej tradycyjne górskie dania. W menu znajdziemy m.in.:

  • zupy - barszcz czerwony, żurek, rosół
  • dania główne - kotlet schabowy, pieczeń, gulasz
  • naczynia regionalne - knedle, góralska kwaśnica
  • napoje - soki, kawa, herbata

Ceny posiłków są przystępne. Śniadanie to koszt około 15 zł, obiad 20-25 zł. Jadalnia w schronisku mieści 70 osób i czynna jest od 8:00 do 20:00.

Gdzie zaparkować samochód koło Chatki Górzystów?

Dla osób przyjeżdżających samochodem do Chatki Górzystów przygotowany jest niewielki parking na ok. 10 aut. Znajduje się on przy drodze dojazdowej, kilka minut marszu od schroniska.

Alternatywnie można zaparkować na większym parkingu przy Przełęczy Okraj i przejść stamtąd szlakiem do Chatki Górzystów (ok. 1,5h marszu). Warto jednak pamiętać, że na Przełęcz Okraj dojazd zamknięty jest w okresie zimowym.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych, w sezonie letnim zalecane jest korzystanie z komunikacji zbiorowej lub organizowanie dojazdu zbiórkami pod schronisko.

Podsumowanie

Schroniska Chatka Górzystów i Hala Izerska to wyjątkowe miejsca dla miłośników górskich wędrówek. Oferują komfortowy wypoczynek w malowniczym otoczeniu Karkonoszy. Smaczna kuchnia, noclegi w przytulnych pokojach i fantastyczne widoki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Gorąco polecamy odwiedzenie tych urokliwych schronisk!

Najczęściej zadawane pytania

W Chatce Górzystów znajdują się pokoje 2, 3 i 4-osobowe z łazienkami oraz sale wieloosobowe z wydzielonymi strefami noclegowymi dla 10-20 osób. Na strychu jest dodatkowo ok. 20 miejsc noclegowych.

Tak, w obu schroniskach działają jadalnie serwujące posiłki dla turystów indywidualnych. Nie ma konieczności nocowania, aby skorzystać z wyżywienia.

Zwierzęta domowe nie są akceptowane w pomieszczeniach noclegowych. Jedynie na terenie otoczenia schronisk mogą przebywać psy na smyczy.

W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, punkty widokowe, wodospady i skalne formaacje. Można wypożyczyć sprzęt narciarski lub skorzystać z zimowych tras zjazdowych.

Rezerwacja zwykle nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto jednak sprawdzić dostępność miejsc noclegowych online lub telefonicznie przed przyjazdem w góry.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
  3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska

Kocham kino i seriale. Na blogu piszę recenzje najciekawszych nowości filmowych i serialowych. Dzielę się swoimi przemyśleniami na temat fabuły, gry aktorów i realizacji. Polecam również wartościowe produkcje z przeszłości. Interesuję się sztuką filmową i chcę zarażać nią innych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły