Najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w Kielcach

 Najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w Kielcach
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska15.09.2023 | 6 min.

Kielce to piękne miasto w województwie świętokrzyskim, które ma wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia. Jeśli planujesz wycieczkę do Kielc i zastanawiasz się, co warto tam zwiedzić, ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy przegląd najciekawszych atrakcji, zabytków i miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić w Kielcach.

Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce mają bardzo wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Z pewnością nie można pominąć takich atrakcji jak Wzgórze Zamkowe z Kieleckim Centrum Kultury, Kadzielnię - jeden z największych i najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce, czy Muzeum Zabawek i Zabawy. W mieście znajduje się również sporo ciekawych pomników i rzeźb, jak chociażby słynny Pomnik Centaura czy fontanna „Potop”. Jeśli masz dzieci, koniecznie zabierz je do ogrodu zoologicznego i do Parku Etnograficznego, gdzie mogą poznać folklor i tradycje regionu świętokrzyskiego.

Kielecki deptak - idealne miejsce na spacer i zakupy

Sercem Kielc jest deptak - ulica pełna kawiarni, pubów i sklepów. To świetne miejsce, by wypić kawę, zjeść coś dobrego i po prostu pospacerować. Warto zwrócić uwagę na piękne secesyjne kamieniczki w okolicy deptaka. To właśnie tu odbywają się najważniejsze miejskie wydarzenia, festiwale i koncerty. Deptak to także idealne miejsce na zakupy - znajdziecie tu zarówno markowe sklepy, jak i stylowe butiki z ubraniami, dodatkami i pamiątkami. Gorąco polecamy wieczorny spacer deptakiem, kiedy rozświetlają się witryny sklepów i zapalają uliczne latarnie.

Wzgórze Zamkowe - zabytkowa perła Kielc

Największą atrakcją Kielc jest malownicze Wzgórze Zamkowe ze wspaniałym widokiem na miasto. Znajdują się tu pozostałości średniowiecznego zamku biskupiego i bazylika katedralna. Wzgórze Zamkowe to miejsce organizacji wielu imprez kulturalnych i pokazów, a Kieleckie Centrum Kultury mieści interesujące wystawy. Z tarasu widokowego rozpościera się przepiękna panorama Kielc. Spacer po Wzgórzu Zamkowym pozwoli poczuć ducha historii i zakochać się w urokliwej scenerii miasta.

Gdzie warto wybrać się z dziećmi w Kielcach?

 Najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w Kielcach

Kielce to świetne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Polecamy przede wszystkim Kielecki Park Etnograficzny - skansen, w którym można zobaczyć stare chałupy, kuźnie oraz brukowane uliczki. Dzieci mogą wziąć udział w warsztatach garncarskich czy pieczenia chleba. Inną świetną atrakcją jest Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie zgromadzono olbrzymią kolekcję zabawek z całego świata. W ogrodzie zoologicznym na dzieci czekają z kolei małpy, wielbłądy, papugi i inne egzotyczne zwierzęta. Po tych atrakcjach proponujemy odpoczynek w Parku Miejskim lub na placu zabaw.

Rezerwat Kadzielnia - oaza zieleni i geologicznych ciekawostek

Kadzielnia to jedno z najpiękniejszych miejsc w Kielcach i całym regionie. Ten malowniczy rezerwat skalny słynie z wapiennych skałek, jaskiń i źródeł krasowych. Można tu zobaczyć groty, wodospady i podziemne jeziora. Niektóre skalne turnie sięgają nawet 30 metrów wysokości! Rezerwat jest doskonałym miejscem na spacer i podziwianie niesamowitych formacji skalnych. Znajduje się tu również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza prezentująca walory geologiczne tego terenu.

Kielecki Park Etnograficzny - folklor i tradycja regionu

Park Etnograficzny w Kielcach to prawdziwa gratka dla miłośników folkloru i tradycji ludowej. Można tu zobaczyć chałupy, zagrody i warsztaty rzemieślnicze charakterystyczne dla architektury regionu świętokrzyskiego. W skansenie organizowane są pokazy ginących zawodów: kowalstwa, garncarstwa, wyplatania koszyków czy tkactwa. Odbywają się tu również warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Park Etnograficzny to świetne miejsce, aby poznać folklor, obrzędy i tradycje ziemi świętokrzyskiej.

Jak dotrzeć do Centrum Geoedukacji?

Centrum Geoedukacji to nowoczesne centrum nauki położone u podnóża Kadzielni. Znajduje się tu multimedialne muzeum oraz laboratoria, w których można przeprowadzać samodzielne eksperymenty. Aby dotrzeć do Centrum Geoedukacji, należy skorzystać z komunikacji miejskiej - autobusu linii nr 36 lub 51. Przystanek znajduje się tuż przy wejściu do centrum. Można również dojechać samochodem i skorzystać z parkingu przy centrum. Gorąco polecamy odwiedzenie Centrum Geoedukacji, gdzie w interaktywny sposób można poznać tajemnice nauk o Ziemi.

Muzeum Zabawek i Zabawy - miejsce pełne frajdy

Muzeum Zabawek i Zabawy to niezwykłe miejsce, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zgromadzono tu olbrzymią kolekcję zabawek z całego świata, w tym tradycyjne lalki, misie, zabawki drewniane, konstrukcyjne i wiele innych. Można zobaczyć między innymi zabawki z PRL-u, lalki Barbie, kolekcję samochodzików czy figurki z bajek. Niektóre eksponaty mają nawet 100 lat! Muzeum organizuje warsztaty i zajęcia edukacyjne dla dzieci. To świetne miejsce, aby miło i twórczo spędzić czas z całą rodziną.

Kielecki jarmark - regionalne smakołyki i rękodzieło

Warto zobaczyć także słynny jarmark kielecki odbywający się w Rynku. Można tu kupić tradycyjne wyroby i smakołyki z regionu świętokrzyskiego. Znajdziecie tu między innymi ceramikę z Ćmielowa, wyroby z drewna, biżuterię, wyroby woskowe, miody, oscypki i wiele innych. Jarmark to doskonała okazja do spróbowania lokalnych przysmaków i zakupu oryginalnych pamiątek z Kielc. Jest tu zawsze gwarno, wesoło i kolorowo. Gorąco polecamy odwiedzenie jarmarku, aby poczuć klimat i poznać smaki regionu świętokrzyskiego.

Podsumowanie

Kielce mają naprawdę wiele do zaoferowania i są idealnym miejscem na weekendowy wypad. Oprócz głównych atrakcji, jak Wzgórze Zamkowe czy Kadzielnia, warto zwiedzić mniej znane zakątki miasta i poczuć jego niepowtarzalny klimat. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno miłośnicy historii i zabytków, aktywni turyści, jak i rodziny z dziećmi. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Kielc i przekonania się na własne oczy, że to miasto warto zobaczyć!

Najczęstsze pytania

Bilety do Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Parku Etnograficznego kosztują ok. 15 zł. Bilet normalny na Wzgórze Zamkowe i do Kieleckiego Centrum Kultury to koszt ok. 10-20 zł. Centrum Geoedukacji oferuje bilety rodzinne w cenie ok. 50-70 zł. Ceny mogą ulec zmianie.

Polecamy spróbować regionalnych specjałów w jednej z tradycyjnych karczm, np. "Karczma pod Harendą" lub "Karczma Świętokrzyska". Świetnym miejscem na lunch jest też "Bistro 66" przy deptaku. Wieczorem proponujemy wybrać się do modnej restauracji "Faust" albo klubokawiarni "Szeroka 28".

Na jarmarku lub w lokalnych sklepikach polecamy kupić ceramikę z Ćmielowa, wyroby z drewna, biżuterię z kamieni szlachetnych,produkty regionalne np. miody, oscypki. Dobrą pamiątką będą też magnesy, pocztówki lub książki o Kielcach.

W pobliżu Kielc warto zwiedzić zamek Krzyżtopór w Ujeździe, ruiny zamku w Chęcinach oraz Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ciekawymi atrakcjami są też średniowieczny zamek w Ogrodzieńcu czy skalne miasto w Skałce Polskiej.

Centrum Kielc można zwiedzać pieszo. Do dalszych atrakcji, jak Kadzielnia, najlepiej dojechać komunikacją miejską. Bilety można kupić w biletomatach lub bezpośrednio u kierowcy. Warto też skorzystać z Kieleckiego Roweru Miejskiego.

5 Podobnych Artykułów

  1. Najlepsze restauracje w historycznym sercu Lublina | Stare Miasto
  2. Co zobaczyć na Malcie? Najlepsze atrakcje i miejsca do zwiedzania
  3. Atrakcje Sztokholmu - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska

Kocham kino i seriale. Na blogu piszę recenzje najciekawszych nowości filmowych i serialowych. Dzielę się swoimi przemyśleniami na temat fabuły, gry aktorów i realizacji. Polecam również wartościowe produkcje z przeszłości. Interesuję się sztuką filmową i chcę zarażać nią innych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły