Atrakcje Warmii i Mazur - Ciekawe Miejsca, które Warte Zobaczenia na Wycieczce!

 Atrakcje Warmii i Mazur - Ciekawe Miejsca, które Warte Zobaczenia na Wycieczce!
Autor Cezary Lis
Cezary Lis15.09.2023 | 6 min.

Warmia i Mazury to region, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Znajdziesz tu malownicze jeziora, dziką przyrodę, zabytki z dawnych epok i mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych. Jeśli więc szukasz miejsca na wyjątkowy urlop lub weekendowy wypad, koniecznie rozważ Warmię i Mazury.

Jakie atrakcje turystyczne znajdziesz na Warmii i Mazurach?

Warmia i Mazury słyną z pięknych jezior i malowniczych krajobrazów. Nic więc dziwnego, że można tu uprawiać wszelkie sporty wodne - żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing i wiele innych. Dla miłośników aktywnego wypoczynku jest to więc idealne miejsce. Poza tym, w regionie znajduje się wiele szlaków rowerowych i pieszych, dzięki czemu można podziwiać dziką przyrodę Mazur i Warmii.

Dla osób zainteresowanych historią i zabytkami, Warmia i Mazury mają również wiele do zaoferowania. Można tu zwiedzać średniowieczne zamki zakonne, gotyckie katedry czy skanseny prezentujące tradycyjną kulturę i architekturę regionu. Miłośnicy architektury sakralnej będą zachwyceni licznymi kościołami wybudowanymi z czerwonej cegły.

Poza tym, w regionie znajduje się wiele parków rozrywki i aquaparków, które stanowią świetną rozrywkę dla całej rodziny. Dzieci będą zachwycone, a rodzice zrelaksowani. Nie brakuje również dobrych restauracji serwujących regionalne przysmaki oraz hoteli i pensjonatów o wysokim standardzie.

Mazurski Park Krajobrazowy - piękna, dzika przyroda warta zobaczenia

Jedną z największych atrakcji Warmii i Mazur jest Mazurski Park Krajobrazowy. To obszar chronionego krajobrazu o powierzchni ponad 50 tys. hektarów, obejmujący malownicze tereny Pojezierza Mazurskiego. Można tu podziwiać ponad 400 jezior połączonych ze sobą licznymi ciekami wodnymi i kanałami.

Park urzeka dziką, nietkniętą przyrodą - gęstymi lasami, łąkami i torfowiskami. Żyje tu wiele rzadkich gatunków zwierząt, ptaków i roślin. W parku wytyczono szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne, dzięki czemu można poznać nieskażoną pięknem przyrodę Mazur.

Gdzie warto wybrać się na wycieczkę po Warmii? Najciekawsze miejsca

Warmia to północna część regionu, która również oferuje turystom mnóstwo atrakcji. Koniecznie trzeba odwiedzić stolicę Warmii - Olsztyn ze wspaniałym zamkiem biskupim z XIV wieku. W mieście warto zobaczyć gotycką Archikatedrę św. Jakuba z pięknym wyposażeniem wnętrza.

Innym ciekawym miastem jest Lidzbark Warmiński ze średniowiecznym zamkiem biskupów warmińskich - warto wejść na zamkową wieżę i podziwiać panoramę miasta. W pobliskim Gietrzwałdzie znajduje się z kolei słynne Sanktuarium Maryjne.

W Dobrym Mieście można zobaczyć malowniczy kościół św. Katarzyny, a w Ornecie - gotycki kościół Najświętszej Marii Panny. Na trasie wycieczki nie może zabraknąć również Fromborka z katedrą, w której pochowany jest Mikołaj Kopernik.

Atrakcje i zabytki historyczne Warmii - średniowieczne zamki i katedry

 Atrakcje Warmii i Mazur - Ciekawe Miejsca, które Warte Zobaczenia na Wycieczce!

Jak już wspomniano, Warmia słynie ze średniowiecznych zamków, gotyckich katedr i innych zabytków, które opowiadają o burzliwej historii regionu. Oprócz wspomnianego zamku biskupiego w Lidzbarku i Fromborku, warto zobaczyć:

 • Zamek w Nidzicy z imponującą Wieżą Zamkową
 • Ruiny zamku krzyżackiego w Olsztynku
 • Zamek w Reszlu z wieżą widokową
 • Ruiny zamku w Barcianach z XIV wieku

Jeśli chodzi o architekturę sakralną, oprócz wspomnianych już katedr, koniecznie trzeba zobaczyć bazylikę św. Andrzeja Boboli w Strachocinie czy kościół św. Michała Archanioła w Skierkach.

Szlaki wodne i kajakowe - idealny sposób na aktywny wypoczynek na Mazurach

Sieć rzek, jezior i kanałów na Mazurach tworzy idealne warunki do uprawiania turystyki kajakowej. Do najpopularniejszych szlaków należą:

 • Szlak Krutyni - 112 km malowniczej rzeki łączącej jeziora: Bełdany, Mokre i Kruklin
 • Szlak Węgorapy - Puszcza Piska i jezioro Roś
 • Szlak Rospudy - przez jeziora Necko i hotel Adelt
 • Szlak Kanału Elbląskiego - 82 km wraz ze słynnymi pochylniami

Wiele firm oferuje spływy kajakowe z noclegami i wyżywieniem. To świetny sposób na aktywny wypoczynek w otoczeniu dzikiej przyrody.

Mazury zimą - sanki, narty i lodowiska. Zabawa dla całej rodziny

Mazury i Warmia to doskonały kierunek nie tylko latem, ale również zimą. Są tu wspaniałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Można pojeździć na nartach w ośrodkach narciarskich na Garbach Mazurskich i Wzgórzach Dylewskich lub poszusować na sankach z górki w Mikołajkach.

Dla dzieci dużą atrakcją będą lodowiska pod chmurką, jak np. przy Pałacu Branickich w Białymstoku. W wielu miastach działają również kryte lodowiska. Wieczorem można ogrzać się przy kominku w jednej z regionalnych restauracji lub karczmie.

Gdzie zjeść i przenocować? Najlepsze restauracje i hotele w regionie

Warmia i Mazury mają do zaoferowania szeroki wybór hoteli - od ekskluzywnych 5-gwiazdkowych po przytulne pensjonaty. Warto szukać obiektów położonych nad samym brzegiem jeziora. Hotel Adelt w Pozezdrzu czy Hotel Anders w Starych Jabłonkach to świetne opcje z widokiem na wodę.

Jeśli chodzi o restauracje, koniecznie trzeba spróbować regionalnych specjałów, np. kartaczy, świeżych węgorzy, naleśników czy ciast z jagodami. Tawerna Mestwin w Olsztynie serwuje wyśmienite dania kuchni staropolskiej w średniowiecznych wnętrzach.

Parki rozrywki i aquaparki - atrakcje dla dzieci na deszczowe dni

Gdy aura nie dopisuje, a dzieci nudzą się w hotelu, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w jednym z parków rozrywki lub aquaparków. Oto kilka propozycji:

 • Akwaworld w Iławie - zjeżdżalnie, baseny z falami i rwącą rzeką
 • Tropikana w Olsztynie - ponad 10 zjeżdżalni i liczne atrakcje wodne
 • Park Dinozaurów w Grzmięcy - edukacyjna wyprawa wśród naturalnej wielkości dinozaurów

Nawet deszczowy dzień wypełniony zabawą umili wakacyjny pobyt i na pewno wszystkim się spodoba.

Podsumowanie

Podsumowując, Warmia i Mazury to region o ogromnym potencjale turystycznym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - miłośnicy przyrody, fani aktywnego wypoczynku, pasjonaci historii i zabytków, a także rodziny z dziećmi. Niezapomniane krajobrazy, czyste powietrze, mnóstwo zieleni i wody oraz gościnność mieszkańców sprawiają, że naprawdę warto tu przyjechać. Jeziora, lasy, wygodne szlaki turystyczne i noclegi na każdą kieszeń to tylko niektóre z licznych zalet tego regionu. Gorąco polecam odkryć uroki Warmii i Mazur!

Najczęściej zadawane pytania

Na weekend z dziećmi polecamy Mazurski Park Krajobrazowy, aquapark Tropikana w Olsztynie oraz wizytę w Parku Dinozaurów w Grzmięcy. Dostarczą niezapomnianych wrażeń!

Polecane hotele to m.in. Hotel Adelt w Pozezdrzu czy Hotel Anders w Starych Jabłonkach - oba położone nad brzegiem jeziora i oferujące wysoki standard.

Najlepiej skorzystać ze szlaków kajakowych, np. szlaku Krutyni. To świetny sposób na aktywność na łonie przyrody.

Polecamy restaurację Tawerna Mestwin w Olsztynie, serwującą tradycyjne dania kuchni staropolskiej.

Zimą polecamy kryte lodowiska, ośrodki narciarskie oraz sanki i zjeżdżalnie. Można też odwiedzić Karczmę Mazurską i ogrzać się grochówką przy kominku.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
 2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
 3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
 4. Gruzja na mapie Europy | Znajdź położenie na interaktywnej mapie
 5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Cezary Lis
Cezary Lis

Jestem zapalonym podróżnikiem. Na blogu dzielę się relacjami i praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem. Opowiadam o odwiedzanych miejscach, kulturze i atrakcjach turystycznych. Chcę zainspirować innych do odkrywania nowych, ciekawych destynacji na całym świecie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły