Sanktuarium w Kevelaer

Kevelaer stanowi najpopularniejszy w Niemczech cel pielgrzymek. Sanktuarium Maryjne każdego roku w sezonie trwającym od maja do października przyciąga około miliona wiernych (głównie z Niemiec i Holandii). Wszystko zaczęło się pod koniec 1641 r. za sprawą pobożnego kupca Hendricka Busmana, który podróżował w sprawach handlowych polną drogą biegnącą nieopodal Kevelaer. Przy skrzyżowaniu dróg stał drewniany krzyż, przy którym kupiec zatrzymał się na krótką modlitwę. Usłyszał wówczas głos, mówiący do niego, że w tym miejscu powinien wybudować kaplicę. Wkrótce potem jego żona miała wizję kaplicy z umieszczonym wewnątrz wizerunkiem Matki Boskiej Luksemburskiej, który to obraz widziała kiedyś niesiony przez dwóch żołnierzy chcących go sprzedać. W ciągu 6 miesięcy Busman w pojedynkę postawił małą kapliczkę, w której znalazł się cudowny obraz. Kult tego miejsca bardzo szybko się rozpowszechnił i przyciągał wielu wiernych. 3 lata później postawiono obok dużo większą Kerzenkapelle (Kaplica Świec), wewnątrz której znajduje się ów wizerunek, do którego pielgrzymują wierni. Cudowny obrazek jest niewielki, bo ma zaledwie 7,5×11 cm, przedstawia Madonnę w szeroko rozpostartym płaszczu a na Jej lewym ramieniu spoczywa Dziecię Jezus. Po kolejnych 10 latach kaplica Busmana została zastąpiona Gnadenkapelle (Kaplica Łaski). Sława tego cudownego miejsca rozsławiła się do tego stopnia, że w XIX w. trzeba było wznieść ogromną, neogotycką bazylikę, tak aby przybywający z całego kraju wierni mogli się tam modlić. Sanktuarium w Kevelaer od 1923 roku podniesiono do rangi bazyliki papieskiej.
Pielgrzymujący do sanktuarium pątnicy podziwiają wspaniałą architekturę, wystrój wnętrz, a także efektowną oprawę muzyczną odprawianych tam liturgii. Często przybywający tam poeci, którzy pozostawiają wiersze mówiące o znaczeniu Maryi w ich życiu. Tradycyjnie już, raz w roku przybywa tu pielgrzymka tamilskich katolików mieszkających w Niemczech.
2 maja 1987 roku przybył tu także nasz polski papież Jan Paweł II, który pielgrzymował do ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec. Po 25 latach (pod koniec 2012 roku) od tej pamiętnej wizyty w kaplicy znajdują się relikwie papieża przekazane przez kardynała Dziwisza. Myślę, że tym bardziej warto jest się wybrać do tego miejsca i poczuć panujący tam klimat.
web: www.wallfahrt-kevelaer.de

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *