Kopalnia złota w Złotym Stoku - najstarsza w Polsce

 Kopalnia złota w Złotym Stoku - najstarsza w Polsce
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska15.09.2023 | 5 min.

Kopalnia złota w Złotym Stoku to wyjątkowe miejsce o bogatej historii sięgającej średniowiecza. To najstarsza tego typu atrakcja turystyczna w Polsce, która koniecznie powinna znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia.

Gdzie znajduje się najstarsza kopalnia złota w Polsce?

Najstarsza polska kopalnia złota, założona już w XII wieku, znajduje się w malowniczo położonym Złotym Stoku w Sudetach Środkowych. To niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, około 20 km od Ząbkowic Śląskich. Leży w paśmie górskim Gór Złotych, stąd wzięła się jej nazwa. Teren wokół słynie z występowania złota, dlatego już we wczesnym średniowieczu powstały tu pierwsze wyrobiska górnicze.

Kiedy powstała kopalnia złota w Złotym Stoku?

Początki kopalni w Złotym Stoku sięgają XII wieku. W 1168 roku książę Bolesław Wysoki nadał tym terenom prawa górnicze, co zapoczątkowało intensywny rozwój osadnictwa i wydobycia złota. W średniowieczu i w czasach nowożytnych kopalnia przeżywała okresy świetności, ale też upadku. Do czasów współczesnych zachowały się wyrobiska z XIX wieku. Dzisiejsza trasa turystyczna prowadzi po labiryntach chodników o długości ok. 350 m, na głębokości 60 m.

Jakie minerały można znaleźć w kopalni w Złotym Stoku?

Podziemne korytarze kopalni kryją w sobie wiele ciekawych minerałów. Oprócz złota, występują tu m.in.:

 • arsenopiryt
 • piryt
 • sfaleryt
 • galena
 • minerały z grupy epidotów i chlorytów.

Wśród skał dominują gnejsy, amfibolity i łupki krystaliczne. We wnętrzu góry zobaczymy też niesamowite formacje skalne, np. tak zwane „pole lawowe”.

Ile kilometrów chodników ma kopalnia złota w Złotym Stoku?

 Kopalnia złota w Złotym Stoku - najstarsza w Polsce

Łączna długość wyrobisk i chodników kopalni w Złotym Stoku przekracza aż 320 km, z czego dostępnych dla zwiedzających jest blisko 350 m. Trasa turystyczna zaczyna się od Sztolni Gertrudy, poprzez labirynt korytarzy i komór prowadzi do największej podziemnej sali zwanej Grajcarem. Choć to niewielki fragment ogromnej kopalni, wrażenia są niezapomniane!

Jak wygląda zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku?

Zwiedzanie odbywa się w małych, kilkunastoosobowych grupach z przewodnikiem. Trasa prowadzi krętymi, ciasnymi korytarzami, w wąskich miejscach trzeba nawet przechodzić bokiem! Jest tu dość chłodno, więc warto założyć cieplejszą kurtkę. W podziemiu panuje ciągły półmrok, dlatego zwiedzający dostają kaski z lampkami. Trzeba uważać na niskie przejścia i progi. Czas zwiedzania to ok. 50 minut.

Czy w kopalni złota w Złotym Stoku można znaleźć złoto?

W trakcie zwiedzania można zobaczyć żyły złota w skałach. Niestety nie wolno ich dotykać ani tym bardziej niczego kruszyć czy zbierać. Kopalnia w Złotym Stoku to obecnie atrakcja turystyczna, a nie czynny zakład górniczy. Złoto znajduje się tu w niewielkich ilościach. Dawniej wydobywano je na znacznie większą skalę.

Jakie atrakcje czekają na zwiedzających kopalnię złota w Złotym Stoku?

Oprócz trasy podziemnej na turystów czekają tu inne atrakcje:

 • Muzeum Górnictwa Złota prezentujące historię kopalni
 • Replika średniowiecznej warzelni do wytopu złota
 • Pokaz prażenia rudy złota z możliwością samodzielnego przemycia
 • Unikatowe kolekcje minerałów i skamieniałości
 • Park Maszyn Górniczych z pracującymi eksponatami

Można tu spędzić cały dzień i zanurzyć się w górniczym klimacie Złotego Stoku!

Dlaczego warto zwiedzić kopalnię złota w Złotym Stoku?

Kopalnia w Złotym Stoku to obowiązkowy punkt na mapie Dolnego Śląska. To fascynująca lekcja historii górnictwa i wyjątkowe doznania z pobytu w autentycznej podziemnej trasie turystycznej. Dodatkowe atrakcje sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podziemna przygoda w klimatycznych chodnikach na długo pozostanie w pamięci i jest naprawdę godna polecenia!

Podsumowanie

Kopalnia złota w Złotym Stoku to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Niesamowita podróż w głąb ziemi po średniowiecznych chodnikach, bliskie spotkania z historią górnictwa i ciekawe eksponaty sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wizyta w najstarszej polskiej kopalni złota na długo pozostanie w pamięci i dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, ze względów bezpieczeństwa nie wolno dotykać złota ani niczego zrywać czy kruszyć w podziemnej trasie turystycznej.

Tak, kopalnię mogą zwiedzać dzieci od 7. roku życia. Wycieczka nie jest zalecana dla osób cierpiących na lęk przestrzeni i klaustrofobię.

Ceny biletów normalnych wynoszą ok. 50 zł za osobę. Dla dzieci i seniorów przewidziane są zniżki. Bilety można kupić na miejscu lub online.

W kopalni panuje stała temperatura 8-10°C, warto więc założyć długie spodnie, kurtkę oraz wygodne buty. Kaski i latarki dostarczane są na miejscu.

Przy kopalni znajduje się duży parking, na którym można zostawić samochód. Odpłatność za parking wynosi ok. 10 zł za cały dzień.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
 2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
 3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
 4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
 5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska

Kocham kino i seriale. Na blogu piszę recenzje najciekawszych nowości filmowych i serialowych. Dzielę się swoimi przemyśleniami na temat fabuły, gry aktorów i realizacji. Polecam również wartościowe produkcje z przeszłości. Interesuję się sztuką filmową i chcę zarażać nią innych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły