Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend

 Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk15.09.2023 | 5 min.

Kowno to idealne miejsce na krótki weekendowy wypad. Stołeczne miasto Litwy ma wiele ciekawych zabytków i atrakcji do zobaczenia. Zwiedzanie Kowna można rozpocząć od spaceru po malowniczej starówce, która zachwyca urokliwymi kamieniczkami, brukowanymi uliczkami i wspaniałymi zabytkami. Wśród najciekawszych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, znajdują się m.in. gotycki zamek, renesansowy pałac czy monumentalna bazylika. Kowno to także doskonałe miejsce na relaks - warto wybrać się do Parku Vingis, gdzie można odpocząć na łonie natury.

Kowno - co warto zobaczyć podczas weekendowego wypadu?

Kowno to stolica i największe miasto Litwy, położone nad rzeką Wilią. Liczy prawie 300 tysięcy mieszkańców i ma bardzo dobrze zachowaną starówkę, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu Kowno jest doskonałym miejscem na kilkudniowy city break. Co warto zobaczyć podczas weekendowego wyjazdu do Kowna?

Najciekawsze zabytki starego miasta Kowna

Sercem Kowna jest jego malownicza starówka, która robi niesamowite wrażenie. Wąskie, brukowane uliczki i kolorowe kamienice przenoszą w zupełnie inny świat. Wśród głównych atrakcji starego miasta znajdują się:

  • Gotycki zamek z XIV wieku, który był siedzibą wielkich książąt litewskich.
  • Renesansowy Pałac Witolda Wielkiego, w którym mieści się obecnie muzeum.
  • Monumentalna bazylika katedralna Świętych Piotra i Pawła z XVI wieku.
  • Ratusz z kolumnadą z XVIII wieku, w którym odbywają się koncerty.

Spacer po urokliwej starówce Kowna - najważniejsze miejsca

Spacerując po starówce Kowna, koniecznie trzeba zobaczyć Teatr Opery i Baletu, który mieści się w neobarokowym gmachu. Niedaleko znajduje się plac Katedralny z pomnikiem Donelaitisa i barokowy kościół św. Jerzego. Spacer warto zakończyć na wzgórzu Gediminasa, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto i rzekę Wilię.

Zamek w Kownie - historia i zbiory warte zobaczenia

 Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend

Jedną z największych atrakcji Kowna jest średniowieczny Zamek Giedymina, który wzniesiono w XIV wieku. Zamek był rezydencją wielkich książąt litewskich i symbolem potęgi Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dziś w jego murach znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty związane z historią Litwy, m.in. XV-wieczne arrasy, zbroje, numizmaty czy dzieła sztuki.

Pałac Witolda Wielkiego - gotycka rezydencja w sercu miasta

W sąsiedztwie zamku znajduje się równie interesujący Pałac Witolda Wielkiego, w którym rezydował jeden z najwybitniejszych władców litewskich. Obecnie w odrestaurowanych wnętrzach pałacu można obejrzeć wystawę poświęconą życiu i panowaniu księcia Witolda. Warto zwrócić uwagę na piękną gotycką architekturę budynku.

Bazylika Katedralna Świętych Piotra i Pawła - symbol Kowna

Wizytówką i symbolem Kowna jest monumentalna Bazylika Katedralna wzniesiona w XVI wieku. We wnętrzu świątyni zachowało się wiele cennych elementów wyposażenia, m.in. manierystyczny ołtarz główny, późnorenesansowa ambona i barokowe nagrobki. Na uwagę zasługuje imponująca sylwetka bazyliki z dwiema strzelistymi wieżami.

Pomnik Wolności - ważne miejsce dla Litwinów

W centrum Kowna, nad brzegiem Wilii, znajduje się Pomnik Wolności upamiętniający niepodległość Litwy. Jest to bardzo ważne miejsce dla Litwinów. Pomnik przedstawia mężczyznę wyrywającego się z niewoli, co symbolizuje walkę Litwinów o wolność. Warto zatrzymać się przy nim choć na chwilę.

Park Vingis - idealne miejsce na spacer i wypoczynek

Kowno to nie tylko wspaniałe zabytki, ale także piękne tereny zielone. Warto wybrać się do Parku Vingis położonego nad Wilią, który jest idealnym miejscem do spacerów i wypoczynku. Można tam podziwiać panoramę miasta, pospacerować alejkami, odpocząć na łonie natury lub skorzystać z licznych atrakcji, takich jak korty tenisowe czy wakepark.

Podsumowanie - dlaczego warto odwiedzić Kowno?

Kowno to fascynujące miasto o długiej i bogatej historii, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zachwyca przede wszystkim świetnie zachowana starówka z licznymi zabytkami, które opowiadają o świetności Wielkiego Księstwa Litewskiego. Nie można pominąć gotyckiego zamku, renesansowego pałacu czy monumentalnej bazyliki. Po całym dniu zwiedzania można odpocząć w Parku Vingis. Kowno na pewno pozostanie w pamięci na długo i zachęci do kolejnych odwiedzin.

Najczęściej zadawane pytania

Do Kowna można dojechać samolotem (port lotniczy Kowno) lub autobusem/pociągiem z Polski. Podróż z Warszawy zajmuje ok. 5-6 godzin.

Kowno warto odwiedzić wiosną lub latem, kiedy pogoda sprzyja zwiedzaniu. Warto unikać zimy, gdyż temperatury bywają bardzo niskie.

Zamek i bazylika katedralna są otwarte codziennie w godzinach 10-18. Pałac Witolda można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 11-17.

Bilety do zamku i pałacu kosztują ok. 10 euro. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny.

W Kownie znajduje się wiele restauracji serwujących dania kuchni litewskiej i międzynarodowej. Można wybrać się na ul. Literatų z licznymi knajpkami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
  3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk

Jestem fanem popkultury. Na blogu piszę o nowościach filmowych i serialowych. Recenzuję i polecam najciekawsze produkcje. Dzielę się również przemyśleniami na temat klasycznych dzieł kina i telewizji. Pasjonuje mnie świat filmu i seriali, który chcę Wam zaprezentować.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły