Poczdam - najlepsze miejsca do zwiedzania i atrakcje w stolicy Brandenburgii

 Poczdam - najlepsze miejsca do zwiedzania i atrakcje w stolicy Brandenburgii
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska15.09.2023 | 5 min.

Poczdam to niezwykle urokliwe miasto położone nad rzeką Havel w Brandenburgii, zaledwie 30 km od Berlina. Jego wielowiekowa historia, liczne zabytki i malownicze położenie przyciągają rokrocznie setki tysięcy turystów. Co warto zobaczyć zwiedzając Poczdam? Jakie atrakcje i miejsca są absolutnie obowiązkowe? Przedstawiamy przewodnik po najciekawszych miejscach w stolicy Brandenburgii.

Co warto zobaczyć w Poczdamie?

Poczdam to prawdziwa skarbnica zabytków i atrakcji turystycznych. Wśród najważniejszych punktów na mapie miasta warto wymienić przede wszystkim park Sanssouci wraz z pałacami i ogrodami, Pałac Cecilienhof, w którym podpisano układ poczdamski kończący II wojnę światową, urokliwe Stare Miasto z ratuszem oraz liczne muzea i galerie prezentujące bogactwo historii i kultury Brandenburgii. Ogromną atrakcją jest również rejs statkiem po jeziorach i malowniczych kanałach Poczdamu.

Park Sanssouci - najpiękniejsze ogrody w Brandenburgii

Bezwzględnie największą atrakcją turystyczną Poczdamu jest rozległy park Sanssouci, wpisany wraz z pałacami na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najwspanialszych przykładów europejskiego ogrodowego kunsztu - zachwycają aranżacją, rzeźbami, fontannami i wodotryskami. W parku znajduje się wiele pałaców, z których najsłynniejsze to Sanssouci, ulubiona letnia rezydencja Fryderyka Wielkiego oraz Nowy Pałac. Spacer alejami parku Sanssouci to absolutny must see w Poczdamie.

Pałac Cecilienhof - miejsce podpisania porozumienia poczdamskiego

W położonym na uboczu Pałacu Cecilienhof pod koniec II wojny światowej podpisano układ poczdamski, który zapoczątkował nowy powojenny podział Europy i świata. Dziś w pałacu mieści się muzeum, a zwiedzający mogą zobaczyć historyczną salę konferencyjną z odrestaurowanym oryginalnym wystrojem z 1945 roku. To niezwykle ważne miejsce dla historii Europy.

Aleja obelisków i fontann w parku Sanssouci

 Poczdam - najlepsze miejsca do zwiedzania i atrakcje w stolicy Brandenburgii

Jedną z najpiękniejszych części parku Sanssouci jest Aleja Obelisków i Fontann ciągnąca się przez jego centralną część. Po obu stronach alei znajdują się liczne barokowe i klasycystyczne fontanny, a pomiędzy nimi ustawiono rzędy wysokich, kamiennych obelisków. Razem tworzą imponującą, niezwykle malowniczą perspektywę parkową.

Wzgórze Pfingstberg - panorama miasta z tarasem widokowym

Wzgórze Pfingstberg wznosi się nad Poczdamem, oferując rozległą panoramę na miasto i okolicę. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać miasto, jeziora, mosty i parki rozciągające się u stóp widza. To jedno z najlepszych miejsc, aby zorientować się w układzie przestrzennym Poczdamu.

Stare Miasto w Poczdamie - urokliwa starówka z pałacem miejskim

Stare Miasto to serce Poczdamu, pełne urokliwych uliczek, kamieniczek i zabytków. W centrum znajduje się imponujący gmach ratusza, a obok niego XVIII-wieczny pałac miejski. Warto też zajrzeć do wspaniale odrestaurowanych podcieni z charakterystycznymi arkadami. Na starówce znajdziemy liczne kafejki i restauracje.

Muzea w Poczdamie - poznaj historię Prus i Brandenburgii

Poczdam słynie z licznych muzeów prezentujących bogactwo historii i kultury regionu. W Zamku Poczdamskim mieści się muzeum historii Prus. Pałac Barberini to z kolei galeria sztuki z dziełami mistrzów od renesansu po współczesność. Wreszcie w Muzeum Filmowym można poznać kulisy produkcji filmowych z Babelsbergu.

Rejs statkiem po Havel i jeziorach - relaks na wodzie

Poczdam leży nad rzeką Havel i jest otoczony licznymi jeziorami, dzięki czemu oferuje doskonałe warunki do rekreacji wodnej. Rejs statkiem po malowniczych akwenach to świetny sposób na spokojny wypoczynek i podziwianie miasta z perspektywy wody. Można popłynąć w rejs po jeziorze Griebnitzsee lub dalej w górę Havel.

Podsumowanie

Poczdam to niezwykle urokliwe miasto o bogatej historii i wspaniałych zabytkach. Park Sanssouci z licznymi pałacami i ogrodami, historyczny Pałac Cecilienhof, malowniczo położona starówka oraz muzea i galerie to tylko niektóre z licznych atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając stolicę Brandenburgii. Rejs statkiem po okolicznych jeziorach i rzece Havel to znakomity pomysł na relaks i podziwianie piękna miasta od strony wody. Poczdam zachwyca i z pewnością jest jednym z bardziej magicznych miast Niemiec.

Najczęściej zadawane pytania

Najwygodniej do Poczdamu dojechać pociągiem z Berlina - podróż zajmuje zaledwie 30 minut. Pociągi odjeżdżają co kilkanaście minut z Berlin Hauptbahnhof oraz z innych dużych dworców Berlina.

Bilety do parku Sanssouci oraz pozostałych atrakcji można kupić w formie pakietów tematycznych lub pojedynczych biletów. Ceny zaczynają się od ok. 10 euro za pojedynczy bilet. Opcją budżetową jest Poczdam Card uprawniająca do wstępu do wielu obiektów.

W Poczdamie znajdziemy mnóstwo urokliwych restauracji i kawiarni, zwłaszcza na Starym Mieście i w okolicach parku Sanssouci. Można zjeść smaczne regionalne dania, ale też kuchnię włoską, grecką czy azjatycką. Polecamy też odwiedzić jedną z licznych kawiarni na deser i kawę.

W Poczdamie nie brakuje hoteli - zarówno sieciowych, jak i butikowych. Dobrą opcją są hotele w historycznych kamienicach na starówce. W okolicach dworca głównego znajdziemy tanie hostele i pensjonaty. Warto też sprawdzić ofertę apartamentów do wynajęcia.

Na zwiedzanie najważniejszych atrakcji Poczdamu trzeba zarezerwować 2-3 dni. W jeden dzień można zobaczyć np. park Sanssouci i Stare Miasto. Dodatkowy dzień pozwoli zwiedzić muzea i pojeździć po okolicznych jeziorach.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Co zobaczyć na Malcie? Najlepsze atrakcje i miejsca do zwiedzania
  3. Atrakcje Sztokholmu - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska

Kocham kino i seriale. Na blogu piszę recenzje najciekawszych nowości filmowych i serialowych. Dzielę się swoimi przemyśleniami na temat fabuły, gry aktorów i realizacji. Polecam również wartościowe produkcje z przeszłości. Interesuję się sztuką filmową i chcę zarażać nią innych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły