Wodospad Kamieńczyka - najkrótsza trasa do najwyższego wodospadu w Karkonoszach

 Wodospad Kamieńczyka - najkrótsza trasa do najwyższego wodospadu w Karkonoszach
Autor Jędrzej Włodarczyk
Jędrzej Włodarczyk15.09.2023 | 6 min.

Wodospad Kamieńczyka to jedna z największych atrakcji Karkonoszy. Ten potężny wodospad położony jest w malowniczej dolinie Kamieńczyka, w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Choć dotarcie do niego wymaga pokonania kilkugodzinnej wędrówki, to widok wodospadu w pełnej krasie zapiera dech w piersiach i z pewnością warte jest trudu.

Gdzie znajduje się Wodospad Kamieńczyka?

Wodospad Kamieńczyka położony jest w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się w dolinie potoku Kamieńczyk, będącego dopływem Łomnicy. Geograficznie wodospad umiejscowiony jest na północny-zachód od Karpacza, w pobliżu Szklarskiej Poręby, na wysokości około 720 m n.p.m.

Dojście do wodospadu możliwe jest kilkoma szlakami turystycznymi. Najkrótsza i najłatwiejsza trasa prowadzi ze Szklarskiej Poręby przez Dolinę Kamieńczyka. Alternatywnie można dojść od strony Karpacza lub Kowar.

Jaka jest najkrótsza trasa do Wodospadu Kamieńczyka?

Najkrótszą i najłatwiejszą trasą do Wodospadu Kamieńczyka jest szlak zielony prowadzący ze Szklarskiej Poręby przez Dolinę Kamieńczyka. Rozpoczyna się on przy górnej stacji wyciągu na Szrenicę. Trasa ma długość około 5 km w jedną stronę i prowadzi głównie łagodnym, szerokim duktem leśnym.

Po drodze mija się malowniczy wodospad Szklarki oraz kilka punktów widokowych, z których rozpościera się fantastyczny widok na Karkonosze. Ostatni odcinek trasy jest nieco bardziej stromy, prowadzi głównie po schodach i kamiennych stopniach.

Ile czasu zajmuje dojście do Wodospadu Kamieńczyka najkrótszą trasą?

Przejście 5-kilometrowej trasy ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka zajmuje około 1,5-2 godziny. Jest to szacunkowy czas dla osoby o przeciętnej kondycji, bez dłuższych przystanków. Trzeba jednak liczyć się z tym, że podziwianie widoków i robienie zdjęć może wydłużyć spacer o kolejne 30-60 minut.

Cała wycieczka z zejściem wynosi więc około 3-4 godziny. Dobrze jest więc wyruszyć wcześnie rano, aby mieć zapas czasu. Późnym popołudniem dolina jest już mocno zacieniona.

Dlaczego Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w Karkonoszach?

Z wysokością 85,5 metra Wodospad Kamieńczyka jest bezsprzecznie najwyższym wodospadem Karkonoszy i jednym z najwyższych w całych Sudetach. Jego potężna, dwustopniowa kaskada spada imponującą ścianą z otwartej hali w głębokiej dolinie Kamieńczyka.

Taki znaczny prog wodospadu wynika z dużej różnicy wysokości pomiędzy piętrem szczytowym Karkonoszy a głęboko wciętą doliną potoku. Inne karkonoskie wodospady, choć również malownicze, mają znacznie mniejszą wysokość.

Jakie atrakcje znajdują się w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka?

Wodospad Kamieńczyka jest główną atrakcją Doliny Kamieńczyka, ale w okolicy znajduje się też wiele innych ciekawych miejsc. Warto zobaczyć m.in.:

  • - wodospad Szklarki - malowniczy 15-metrowy wodospad na szlaku do Kamieńczyka
  • - Złoty Widok - punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską
  • - Sokolik - popularny wśród narciarzy szczyt ze stokami i wyciągami
  • - Schronisko PTTK "Pod Łabskim Szczytem" - baza wypadowa w góry
  • Czy trasa do Wodospadu Kamieńczyka jest trudna?

    Szlak do Wodospadu Kamieńczyka nie należy do bardzo trudnych. Jest on stosunkowo krótki i w większości prowadzi łagodnym, szerokim duktem, którym można wygodnie iść także z dziećmi czy osobami starszymi. Pewnym utrudnieniem jest dość strome zejście w kamiennych schodach na ostatnim odcinku trasy. Trzeba więc zachować ostrożność.

    Mimo łatwego szlaku, warto posiadać odpowiednie obuwie górskie, aby uniknąć pośliźnięć i skręceń na kamieniach i korzeniach. Przy niestabilnej pogodzie szlak może być śliski i znacznie trudniejszy.

    Jak wygląda widok z Wodospadu Kamieńczyka?

    Widok Wodospadu Kamieńczyka robi niesamowite wrażenie. Można podziwiać go z dołu doliny, obserwując kaskady spadającej wody, lub z góry - z pobliskich punktów i platform widokowych. Otwiera się wtedy fantastyczna panorama na cały wodospad i Dolinę Kamieńczyka.

    Spadająca woda tworzy kurtynę mgieł unoszących się w powietrzu. W słoneczne dni tęcza wśród mgieł dodaje uroku. Można także usłyszeć huk spadającej wody, który odbija się echem od ścian doliny.

    Gdzie można zjeść posiłek w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka?

    W bezpośredniej bliskości wodospadu brak jest punktów gastronomicznych. Jednak w Szklarskiej Porębie, skąd zaczyna się szlak, znajduje się wiele restauracji i barów, w których można zjeść ciepły posiłek przed lub po wycieczce.

    Warto też zabrać prowiant i napoje, aby posilić się po drodze w jednym z przytulnych zakątków Doliny Kamieńczyka. Dobrym punktem z posiłku jest Schronisko PTTK "Pod Łabskim Szczytem" - można tam odpocząć i zjeść swoje zapasy lub coś zamówić z menu schroniska.

    Podsumowanie

    Wodospad Kamieńczyka to prawdziwa perła Karkonoszy i jeden z najpiękniejszych wodospadów w Polsce. Choć dotarcie do niego wymaga kilkugodzinnego spaceru, to widok 85-metrowej kaskady wody w głębokiej, leśnej dolinie zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci. Wędrówka do wodospadu to świetna okazja do podziwiania górskich krajobrazów, a dla wprawionych piechurów - wyzwanie i przygoda. Gorąco polecamy odwiedzenie Kamieńczyka każdemu miłośnikowi gór i natury!

    Najczęściej zadawane pytania

    Nie ma bezpośredniej możliwości wejścia za wodospad. Jego otoczenie jest objęte ochroną ze względu na bezpieczeństwo turystów i cenne przyrodniczo siedliska.

    Z powodu dużej wysokości progu skalnego woda najczęściej nie zamarza całkowicie, a jedynie tworzy imponujące lodowe formacje na kaskadach i w okolicznych ścianach.

    Tak, istnieje szlak łączący Szrenicę z Doliną Kamieńczyka, jednak jest on trudniejszy i znacznie dłuższy niż standardowa trasa ze Szklarskiej Poręby.

    Biwakowanie jest zabronione na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Noclegi można znaleźć w okolicznych schroniskach np. "Pod Łabskim Szczytem".

    Choć wodospad prezentuje się imponująco przez cały rok, to wiosną, po zimowych opadach, woda spada z największą siłą i natężeniem.

    5 Podobnych Artykułów:

    1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
    2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
    3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
    4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
    5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
    tagTagi
    shareUdostępnij
    Autor Jędrzej Włodarczyk
    Jędrzej Włodarczyk

    Jestem fanem popkultury. Na blogu piszę o nowościach filmowych i serialowych. Recenzuję i polecam najciekawsze produkcje. Dzielę się również przemyśleniami na temat klasycznych dzieł kina i telewizji. Pasjonuje mnie świat filmu i seriali, który chcę Wam zaprezentować.

    Oceń artykuł
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    rating-fill
    Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

    Komentarze (0)

    email
    email

    Polecane artykuły