Atrakcje Torunia - najciekawsze miejsca i zabytki do zwiedzania

 Atrakcje Torunia - najciekawsze miejsca i zabytki do zwiedzania
Autor Kinga Baran
Kinga Baran15.09.2023 | 5 min.

Toruń to piękne miasto z bogatą historią i wspaniałymi zabytkami. Ze względu na swoje liczne atrakcje jest bardzo popularnym kierunkiem wycieczek turystycznych. Co koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Toruń? Jakie miejsca są warte odwiedzenia i polecenia?

Jakie są najlepsze atrakcje turystyczne w Toruniu?

Toruń słynie przede wszystkim ze swojego średniowiecznego, zachowanego w całości centrum miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najciekawszych zabytków znajdują się tutaj: Zamek Krzyżacki, Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika, gotyckie kościoły, mury obronne, kamienice i piękne kamieniczanlajce. Miasto ma także bardzo ciekawe muzea - szczególnie warte uwagi są Muzeum Piernika i Interaktywne Centrum Historii Kopernika. Poza zabytkami, Toruń słynie również ze swoich pierników oraz rozrywek na żywo - koncertów, festiwali, widowisk historycznych.

Zamek Krzyżacki - symbol potęgi zakonu w Toruniu

Najbardziej rozpoznawalną budowlą Torunia jest monumentalny, ceglany Zamek Krzyżacki z XIII wieku. Zamek został wzniesiony przez Krzyżaków i przez wieki był siedzibą władz Zakonu. Dzisiaj mieści się w nim interesujące Muzeum Podróżników oraz Muzeum Historii Torunia. Z tarasów i wieży zamkowej rozpościera się wspaniały widok na całe Stare Miasto.

Gdzie znajdują się najciekawsze zabytki w Toruniu?

Sercem toruńskiej starówki jest średniowieczny Rynek Staromiejski z ratuszem, kamienicami i pomnikiem Mikołaja Kopernika. W pobliżu znajdują się najważniejsze zabytki Torunia. Nieopodal Rynku wznosi się monumentalna bazylika archikatedralna św. Janów oraz kościół św. Jakuba z najwyższą wieżą w Toruniu. Średniowieczny układ urbanistyczny dzielnicy zachował się praktycznie nienaruszony. Spacerując uliczkami, można podziwiać piękne kamienice, mury obronne i baszty.

Bazylika archikatedralna św. Janów - perełka gotyku w Toruniu

 Atrakcje Torunia - najciekawsze miejsca i zabytki do zwiedzania

Bazylika archikatedralna św. Janów to bezcenny zabytek sztuki gotyckiej. Świątynia została wzniesiona w XIV wieku z cegły w stylu gotyku ceglanego. Wnętrze bazyliki zachwyca rozmiarami i ogromem przestrzeni. Zobaczyć tu można m.in. nagrobek Mikołaja Kopernika, astronomiczny zegar oraz gwiaździste sklepienie. Bazylika stanowi dominantę Starego Miasta i jest jednym z symboli Torunia.

Które muzea i galerie warto zwiedzić w Toruniu?

Toruń posiada bardzo bogatą ofertę muzealną. Koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Piernika połączone z ciekawymi warsztatami i degustacją. Muzeum Historii Torunia w Zamku Krzyżackim odkrywa tajemnice miasta i regionu. Interaktywne Centrum Historii Kopernika to nowoczesne muzeum biograficzne poświęcone wielkiemu astronomowi. Poza tym warto odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Dwór Artusa czy Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu.

Interaktywne Centrum Historii Kopernika - poznaj życie wielkiego astronoma

Interaktywne Centrum Historii Kopernika to nowoczesne muzeum multimedialne mieszczące się w historycznych spichrzach przy Rynku Staromiejskim. Zwiedzający mają okazję poznać fascynującą biografię Mikołaja Kopernika oraz odmienne od współczesnych poglądy epoki. Ekspozycja jest niezwykle interaktywna - można m.in. przeprowadzić własne doświadczenia lub zbudować model Układu Słonecznego Kopernika.

Gdzie warto wybrać się spacerując po Toruniu?

Toruń to wymarzone miejsce na spacery - zarówno po malowniczej starówce, jak i nad rzeką. Piękne widoki roztaczają się z Bulwarów Filadelfijskich - nadwiślańskich spacerowych alejek zieleni, ławeczek i pomostów. Można tu odpocząć i podziwiać panoramę Torunia z drugiego brzegu Wisły. Po zmroku bulwary zachwycają iluminacjami. Innym urokliwym miejscem jest Park Miejski - świetny na relaks i rekreację.

Malownicze bulwary nad Wisłą - idealne na spacer i relaks

Bulwary Filadelfijskie to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców i turystów w Toruniu. Ciągną się wzdłuż Wisły na długości ok. 2 km. To idealne miejsce na spacery, jogging czy jazdę na rowerze przy pięknych widokach na starówkę i zamek. Latem nad brzegiem Wisły można posiedzieć w jednej z licznych kafejek. Wieczorem bulwary rozświetlają się urokliwymi iluminacjami.

Podsumowanie

Toruń to miasto o wyjątkowym, zachowanym w całości średniowiecznym centrum z licznymi cennymi zabytkami. Koniecznie trzeba zobaczyć tutaj Zamek Krzyżacki, Ratusz Staromiejski, Bazylikę św. Janów i Dom Kopernika. Toruń słynie także z Muzeum Piernika, widowisk historycznych oraz bulwarów nad Wisłą. To idealne miejsce na weekendowy wypad dla miłośników zabytków, historii i pierników.

Najczęściej zadawane pytania

Do Torunia można dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem. Miasto leży przy trasie krajowej nr 1 oraz liniach kolejowych Warszawa-Gdańsk i Toruń-Bydgoszcz.

W Toruniu znajdziemy wiele stylowych restauracji i klimatycznych kawiarni w samej starówce. Koniecznie trzeba spróbować tutaj regionalnych potraw z piernika i naleśników.

W Toruniu znajduje się szeroki wybór hoteli w różnym standardzie i cenach - od tanich hoteli ekonomicznych po luksusowe 5-gwiazdkowe. Idealne na weekendowy pobyt.

Bilety do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Toruniu, takich jak Zamek Krzyżacki, kosztują zwykle 10-20 zł. Są też dostępne zniżki dla dzieci, seniorów i grup.

Tak, Toruń doskonale nadaje się do zwiedzania pieszo. Najważniejsze zabytki są skoncentrowane w zwartej, średniowiecznej starówce o niewielkim obszarze.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Co zobaczyć na Malcie? Najlepsze atrakcje i miejsca do zwiedzania
  3. Atrakcje Sztokholmu - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kinga Baran
Kinga Baran

Jestem zapaloną podróżniczką. Na blogu dzielę się relacjami z moich wypraw do najciekawszych zakątków świata. Opowiadam o zwiedzanych miejscach, atrakcjach, kulturze. Udzielam praktycznych porad związanych z podróżowaniem. Moje relacje mają zainspirować innych do odkrywania nowych destynacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły