Atrakcje turystyczne Gniezna - zwiedzanie, co warto zobaczyć?

 Atrakcje turystyczne Gniezna - zwiedzanie, co warto zobaczyć?
Autor Cezary Lis
Cezary Lis15.09.2023 | 6 min.

Gniezno to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Ze względu na swoją bogatą historię i liczne zabytki jest doskonałym miejscem na weekendowy wypad zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi. Co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać w Gnieźnie? Oto najciekawsze atrakcje turystyczne tego miasta.

Jakie atrakcje turystyczne znajdują się w Gnieźnie?

Gniezno słynie przede wszystkim ze wspaniałych zabytków związanych z początkami państwa polskiego. Najważniejsze z nich to gotycka Katedra Gnieźnieńska z drzwiami gnieźnieńskimi, kościół św. Jerzego oraz kościół św. Trójcy na Ostrowie Tumskim. Poza tym warto zobaczyć muzeum archeologiczne prezentujące eksponaty z wykopalisk, muzeum prymasowskie mieszczące się w dawnym pałacu arcybiskupim oraz muzeum poznańskiego czerwca 1956 roku. Spacerując urokliwymi uliczkami natkniemy się także na wiele ciekawych kamieniczek, ratusz oraz pomnik Bolesława Chrobrego na gnieźnieńskim rynku.

Katedra Gnieźnieńska - największa atrakcja miasta

Bezapelacyjnym numerem jeden wśród gnieźnieńskich atrakcji jest Katedra Gnieźnieńska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia powstała w X i XI wieku, a obecny kształt został jej nadany podczas przebudowy w stylu gotyckim w XIV i XV stuleciu. We wnętrzu zobaczymy liczne cenne dzieła sztuki, m.in. Złotą Madonnę, mosiężne drzwi z XII wieku nazywane Drzwiami Gnieźnieńskimi, Grób św. Wojciecha, nagrobek Bolesława Krzywoustego oraz popiersie Mieszka I. W krypcie spoczywają z kolei szczątki św. Wojciecha.Ze względu na ogromne znaczenie historyczne i artystyczne katedra została wpisana na listę Pomników Historii.

Gdzie zjeść i zanocować w Gnieźnie?

Gniezno dysponuje kilkoma dobrymi restauracjami i kawiarniami, gdzie można smacznie zjeść bez nadwyrężania portfela. Polecamy np. Karczmę Miejską serwującą tradycyjne dania kuchni polskiej, Bistro Pasja z autorskimi daniami oraz Cafe Fama ze smacznymi deserami i kawą. Na obiad w plenerze można wybrać się nad jezioro Jelonek, gdzie znajduje się food truck z burgerami.

Jeśli chodzi o noclegi, do wyboru mamy hotele różnych kategorii, m.in. Hotel Bolesław, Hotel Krasicki czy Hotel Skandia. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie kwatery od lokalnych gospodarzy, co pozwala lepiej poznać klimat miasta.

Muzeum Początków Państwa Polskiego - co warto zobaczyć?

 Atrakcje turystyczne Gniezna - zwiedzanie, co warto zobaczyć?

Jedną z najciekawszych placówek muzealnych jest Muzeum Początków Państwa Polskiego, mieszczące się w zrekonstruowanych ruinach X-wiecznego kościoła na Ostrowie Lednickim. W multimedialnych ekspozycjach możemy prześledzić najważniejsze wydarzenia z początków dziejów Polski, takie jak chrzest Mieszka I, zjazd gnieźnieński czy koronacja Bolesława Chrobrego. Zwiedzanie urozmaicone jest projekcjami filmów, makietami budowli oraz interaktywnymi stanowiskami dotykowymi.

Spacer po rynku w Gnieźnie - co można zobaczyć?

Sercem Gniezna jest malowniczy, średniowieczny rynek z ratuszem pośrodku. Spacerując brukowanymi uliczkami mijamy kamienice z wystrojem nawiązującym do historii miasta, m.in. z figurami św. Wojciecha czy Bolesława Chrobrego. Na uwagę zasługuje też westwerk przylegający do Katedry Gnieźnieńskiej od strony zachodniej - to pozostałość po kościele z X wieku. Z rynku rozpościera się malowniczy widok na wieże katedry i innych świątyń.

Jakie ciekawe zabytki znajdują się w Gnieźnie?

Oprócz wspomnianej już Katedry na szczególną uwagę zasługują jeszcze inne średniowieczne kościoły. Niezwykle cenny jest romański kościół św. Jerzego z portalem z XII w., a także gotycki kościół św. Trójcy na Ostrowie Tumskim z malowidłami i płaskorzeźbami. Poza tym warto zajrzeć do kościoła Franciszkanów z barokowym wystrojem i do kościoła św. Jana, nazywanego dawniej katedrą kupców.

Gniezno z dziećmi - najlepsze atrakcje dla najmłodszych

Gniezno to świetna propozycja na wycieczkę także z dziećmi. W muzeach na pewno zainteresują je multimedialne ekspozycje. Atrakcyjne będzie też wejście na wieże katedry (za opłatą), skąd można podziwiać panoramę miasta. Dla odprężenia polecamy spacer po malowniczym parku miejskim, placu zabaw nad jeziorem Jelonek lub wizytę w lodziarni czy cukierni na rynku.

Wycieczka pociągiem w okolice Gniezna - gdzie się wybrać?

Z Gniezna wygodnie można też wybrać się na wycieczkę pociągiem do pobliskich miejscowości. Polecamy zwłaszcza:

  • Lednicę ze wspomnianym już Muzeum Pierwszych Piastów,
  • Biskupin i jego skansen osady z epoki żelaza,
  • Kruszwicę z zespołem klasztornym i Górą Zamkową,
  • Strzelno ze zbiorem gotyckich malowideł ściennych w kościele farnym.

Podsumowanie

Gniezno to miasto o wyjątkowym znaczeniu historycznym, które koniecznie trzeba zobaczyć. Znajdziemy tu imponujące zabytki sięgające czasów pierwszych Piastów, malownicze uliczki, ciekawe muzea i wiele miejsc pamięci. Wycieczka do tego urokliwego grodu to świetny pomysł zarówno na weekend, jak i na dłuższy pobyt. Bogactwo atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno miłośnicy historii i architektury, jak i rodziny z dziećmi.

Najczęściej zadawane pytania

Do Gniezna można dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem. Miasto leży przy głównych trasach kolejowych i drogowych, ok. 50 km na wschód od Poznania.

Bilety do katedry i na wieże kosztują 5-10 zł. Bilety do Muzeum Początków Państwa Polskiego to koszt ok. 18 zł normalny i 9 zł ulgowy. Jest też wspólny bilet do muzeów gnieźnieńskich za 25 zł.

Polecane miejsca to m.in. Karczma Miejska, Bistro Pasja, Cafe Fama. Dobrą kawę i ciasta można zjeść w kawiarniach na rynku. Latem działa food truck nad jeziorem Jelonek.

Tak, Gniezno posiada dworzec kolejowy Gniezno, skąd odjeżdżają pociągi m.in. do Poznania, Bydgoszczy, Torunia, Warszawy i Piły.

W okolicach Gniezna polecamy Lednicę, Biskupin, Kruszwicę, Strzelno. Dojedziemy tam wygodnie pociągiem lub autobusem.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
  3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Cezary Lis
Cezary Lis

Jestem zapalonym podróżnikiem. Na blogu dzielę się relacjami i praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem. Opowiadam o odwiedzanych miejscach, kulturze i atrakcjach turystycznych. Chcę zainspirować innych do odkrywania nowych, ciekawych destynacji na całym świecie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły