Fokarium w Sea Park Sarbsk - największy oceanarium w Polsce

 Fokarium w Sea Park Sarbsk - największy oceanarium w Polsce
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska15.09.2023 | 6 min.

Fokarium w Sea Park Sarbsk to prawdziwa gratka dla miłośników morskich ssaków. To największe oceanarium w Polsce, gdzie można podziwiać wiele gatunków fok i pingwinów w warunkach zbliżonych do naturalnych. W artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat tej niezwykłej atrakcji.

Jak wygląda fokarium w Sea Park Sarbsk?

Fokarium mieści się w kompleksie Sea Park w miejscowości Sarbsk niedaleko Łeby. Jest to nowoczesny obiekt, który powstał w 2014 roku. Składa się z dwóch części:

 • Hali pokazów z trybunami dla widzów. Tutaj odbywają się codzienne pokazy z udziałem fok i pingwinów. Trybuny pomieszczą jednorazowo ponad 1000 osób!
 • Podwodnego tunelu z przeszklonymi ścianami, przez który przepływają setki tysięcy litrów wody. Można tutaj obserwować zwierzęta pływające tuż obok.

W fokarium utrzymywane jest stałe oświetlenie i temperatura wody na poziomie 15-17 stopni Celsjusza. Dno basenów wyłożono piaskiem i kamieniami, aby stworzyć zwierzętom jak najbardziej naturalne środowisko. Jest tu również wysepka, na której foki mogą odpoczywać.

Dlaczego fokarium w Sarbsku jest największe w Polsce?

Fokarium Sea Park wyróżnia się rozmiarami na tle innych tego typu obiektów w Polsce. Baseny mają łączną powierzchnię aż 1200 m2 i głębokość dochodzącą do 4 metrów. Tunele podwodne mają długość prawie 40 metrów. Dzięki temu foki i pingwiny mają naprawdę dużo miejsca do pływania i nurkowania.

Kolejnym atutem jest pojemność trybun. Widownia pomieści jednorazowo ponad 1000 osób, co pozwala podziwiać występy zwierząt bardzo dużej grupie zwiedzających.

Sea Park Sarbsk posiada też największą w Polsce hodowlę fok. Żyje tu kilkadziesiąt osobników kilku gatunków. Dzięki stałemu rozrodu populacja cały czas się powiększa.

Ile gatunków fok i pingwinów zobaczymy w fokarium?

W fokarium Sea Park Sarbsk żyje kilkanaście gatunków fok i pingwinów. Najliczniej reprezentowane są:

 • Foki pospolite - charakterystyczne dla Morza Bałtyckiego, osiągają długość do 2 metrów.
 • Foki obrączkowane - najmniejsze foki świata, dorastające do 1,5 m długości.
 • Pingwiny białobrewne - pochodzące z Antarktydy, mają żółte "brwi" nad oczami.

Można tu zobaczyć również foki szare, grenlandzkie, pstrych i obrzeżkowane. Ogółem w fokarium żyje kilkanaście gatunków i około 100 osobników.

Jakie atrakcje czekają na dzieci w fokarium Sea Park?

 Fokarium w Sea Park Sarbsk - największy oceanarium w Polsce

Fokarium w Sarbsku to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi chętnie obserwują występy sympatycznych fok i pingwinów. Dużą atrakcją są też spotkania z trenerami zwierząt i możliwość zrobienia sobie zdjęcia z młodą foką.

Dzieci uwielbiają przechadzać się tunelem podwodnym obserwując życie fok od spodu. Wokół tunelu jest specjalna ścieżka edukacyjna z planszami i ciekawostkami o zwierzętach. Jest też plac zabaw dla dzieci z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicą.

Kiedy fokarium w Sarbsku jest otwarte dla zwiedzających?

Fokarium jest czynne przez cały rok z wyjątkiem świąt:

 • Codziennie w okresie wakacji (czerwiec - sierpień)
 • W weekendy poza sezonem

W okresie letnim fokarium jest otwarte od godz. 10:00 do 18:00. Poza sezonem od 11:00 do 16:00. Pokazy z udziałem fok i pingwinów odbywają się codziennie o 12:00, 14:00 i 16:00.

Bilety można kupować w kasie na miejscu lub przez stronę internetową. Warto dokonać rezerwacji online, ponieważ na pokazy obowiązują limitowane wejściówki.

Jak dojechać do fokarium Sea Park z Trójmiasta i Słupska?

Fokarium znajduje się w miejscowości Sarbsko ok. 15 km na zachód od Łeby. Najłatwiej dojechać samochodem drogą nr 214 z Łeby lub drogą nr 213 ze Słupska i Ustki.

Dojazd komunikacją zbiorową również jest możliwy. Autobusy jadące z Trójmiasta i Słupska zatrzymują się na przystanku "Sarbsko Sea Park" tuż przy wejściu do obiektu.

Ile kosztują bilety do fokarium w Sarbsku dla dorosłych i dzieci?

Ceny biletów są zróżnicowane w zależności od sezonu i kategorii zwiedzających:

 • Bilet normalny latem: 35 zł
 • Bilet normalny poza latem: 25 zł
 • Bilet ulgowy (dzieci, seniorzy): 20-25 zł

Dostępne są też bilety rodzinne (2+2 lub 2+3) w cenie 100-120 zł. Warto korzystać z promocji online i zakupu z wyprzedzeniem, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet 25%.

Gdzie zjeść obiad w pobliżu fokarium Sea Park?

W samym Sea Park znajduje się restauracja Neptun serwująca dania kuchni polskiej oraz fast foody. W menu znajdziemy m.in. ryby, pizza, dania dla dzieci. Ceny obiadów od 25 zł.

W Sarbsku jest też kilka lokalnych restauracji serwujących świeże ryby w rozsądnych cenach. Polecamy "Kuter Rybacki" i "U Rybaka". Można tam zjeść smaczny obiad już od 15-20 zł za danie.

Fokarium w Sea Park Sarbsk to fantastyczna atrakcja dla całej rodziny. Z pewnością każdy, kto choć raz zobaczy tu występy uroczych fok i pingwinów, zapisze to miejsce na stałe w pamięci i z ochotą tu wróci.

Podsumowanie - dlaczego warto odwiedzić fokarium w Sarbsku?

Fokarium Sea Park to obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Pomorza. Nowoczesny obiekt, żyjące w nim dziesiątki fok i pingwinów oraz codzienne pokazy sprawiają, że to miejsce urzeka zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Największe w Polsce fokarium z tunelami podwodnymi pozwala obserwować te sympatyczne zwierzęta z bardzo bliska. To też świetna okazja do nauki i zdobycia wiedzy o ssakach morskich w atrakcyjnej formie.

Fokarium jest czynne przez cały rok i łatwo dostępne zarówno samochodem, jak i komunikacją zbiorową. Bilety można kupić na miejscu lub online. Odwiedziny w Sarbsku na pewno dostarczą niezapomnianych wrażeń!

Najczęściej zadawane pytania

W fokarium żyje kilkanaście gatunków fok i pingwinów, m.in. foki pospolite, obrączkowane, szare, a także pingwiny białobrewne. Łącznie około 100 osobników.

Tak, podczas pokazów są organizowane sesje zdjęciowe z młodymi fokami. Można wtedy dotknąć i pogłaskać to sympatyczne zwierzę.

Nie, karmienie fok i pingwinów jest zabronione. Zwierzęta otrzymują specjalnie dobraną dietę przez trenerów.

Tak, fotografowanie i filmowanie zwierząt jest dozwolone, z wyjątkiem miejsc specjalnie oznaczonych.

Dla dzieci przygotowano specjalny plac zabaw z huśtawkami i zjeżdżalniami. Jest też ścieżka edukacyjna i możliwość zrobienia zdjęcia z foką.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
 2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
 3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
 4. Gruzja na mapie Europy | Znajdź położenie na interaktywnej mapie
 5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Bożena Makowska
Bożena Makowska

Kocham kino i seriale. Na blogu piszę recenzje najciekawszych nowości filmowych i serialowych. Dzielę się swoimi przemyśleniami na temat fabuły, gry aktorów i realizacji. Polecam również wartościowe produkcje z przeszłości. Interesuję się sztuką filmową i chcę zarażać nią innych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły