Biebrzański Park Narodowy - największy park narodowy w Polsce

 Biebrzański Park Narodowy - największy park narodowy w Polsce
Autor Cezary Lis
Cezary Lis15 września 2023 | 5 min

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwa perła polskiej przyrody. Ten największy park narodowy w Polsce zachwyca niepowtarzalnymi krajobrazami i bogactwem flory i fauny. W artykule przybliżymy najważniejsze informacje o Biebrzańskim Parku Narodowym i opowiemy, dlaczego koniecznie trzeba go odwiedzić.

Gdzie znajduje się Biebrzański Park Narodowy?

Biebrzański Park Narodowy położony jest w północno-wschodniej Polsce, na terenie województwa podlaskiego. Obejmuje dolinę rzeki Biebrzy i jej dopływów. Najdogodniej jest tu dotrzeć przez Białystok. Dojazd z Białegostoku zajmuje około 1,5 godziny. Park znajduje się w odległości około 100 km na północny-wschód od tego miasta. Najbliższe większe miejscowości to Rajgród, Grajewo, Mońki i Goniądz.

Jaka jest powierzchnia Biebrzańskiego Parku Narodowego?

Biebrzański Park Narodowy zajmuje obszar o powierzchni 59 223 ha. Jest to największy park narodowy w Polsce. Dla porównania - powierzchnia Tatrzańskiego Parku Narodowego wynosi 21 164 ha. Biebrzański Park Narodowy charakteryzuje się wyjątkowo dobrze zachowaną przyrodą. Ponad 90% jego obszaru objęte jest ochroną ścisłą.

Jakie są atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego?

Biebrzański Park Narodowy słynie przede wszystkim z wyjątkowych walorów przyrodniczych. Można tu podziwiać rozległe bagna i torfowiska z charakterystyczną roślinnością, a także nienaruszone lasy i łąki. Ogromną atrakcją jest również obserwacja ptaków. W parku występuje ponad 270 gatunków ptaków, w tym wiele bardzo rzadkich. Po Biebrzańskim PN można poruszać się pieszo, rowerem, kajakiem lub łodzią. Wytyczono tu liczne szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

Jakie zwierzęta występują w Biebrzańskim Parku Narodowym?

 Biebrzański Park Narodowy - największy park narodowy w Polsce

Biebrzański Park Narodowy słynie z bogactwa fauny. Występuje tu wiele gatunków ssaków, m.in. łosie, bobry, wydry, żubry, wilki, rysie i jelenie. Z ptaków można spotkaż m.in. bociany czarne, żurawie, błotniaki stawowe i orły bieliki. Niezwykle cenne są stanowiska rzadkich gatunków płazów, takich jak traszka grzebieniasta i kumak nizinny.

Jakie rośliny można spotkać w Biebrzańskim Parku Narodowym?

Roślinność Biebrzańskiego Parku Narodowego jest bardzo urozmaicona. Występują tu zarówno torfowiska z typowymi gatunkami bagiennymi, jak i lasy, łąki oraz zarośla. Na uwagę zasługują stanowiska chronionych roślin, np. rosiczki okrągłolistnej, widłaka jałowcowatego, goryczki wąskolistnej i pełnika europejskiego. Osobliwością parku jest także występowanie roślin arktycznych, jak brzoza karłowata.

Jakie są szlaki turystyczne w Biebrzańskim Parku Narodowym?

W Biebrzańskim Parku Narodowym wytyczono liczne szlaki turystyczne o łącznej długości ponad 200 km. Można tu wędrować pieszo, jeździć rowerem lub kajakiem. Największą atrakcją są szlaki wiodące przez bagna i torfowiska. Polecamy m.in.:

  • zielony szlak lipniaków i mechowisk o długości 26 km
  • niebieski szlak ornitologiczny wokół Jegrzni (34 km)
  • czerwony szlak południowy wzdłuż Biebrzy (68 km)

Kiedy najlepiej odwiedzić Biebrzański Park Narodowy?

Biebrzański Park Narodowy warto odwiedzić o każdej porze roku. Wiosną i latem można podziwiać kwitnące rośliny i aktywne zwierzęta. Jesienią las przebarwia się na piękne kolory. Zimą zaś można spotkać ptaki zimujące z północy Europy, np. łabędzie krzykliwe. Najlepszy czas na obserwację ptaków to wiosna i jesień.

Co warto zobaczyć w okolicach Biebrzańskiego Parku Narodowego?

Odwiedzając Biebrzański Park Narodowy, warto zobaczyć również atrakcje w najbliższej okolicy:

  • Sanktuarium w Górkach - miejsce objawień Matki Boskiej z Górek
  • Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu z XIX-wiecznym dworem
  • Cerkiew w Wólce Terechowskiej - zabytek architektury cerkiewnej
  • Kanał Augustowski - malownicze szlaki kajakowe

Podsumowując, Biebrzański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zachwyca krajobrazami, bogactwem flory i fauny. Jest ostoją wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. To miejsce obowiązkowe dla miłośników przyrody i obserwatorów ptaków.

Podsumowanie

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Jego ogromna powierzchnia, w większości objęta ochroną ścisłą, tworzy wyjątkowe warunki do rozwoju rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Krajobrazy Biebrzy, z rozległymi bagnami, lasami i łąkami, zachwycają i pozwalają odpocząć od miejskiego zgiełku. Park oferuje liczne możliwości spędzenia czasu - od wędrówek pieszych i rowerowych po spływy kajakowe. To miejsce, które odwiedzając choć raz, na pewno zapragnie się do niego wrócić.

Najczęstsze pytania

Najwygodniej dojechać do Biebrzy samochodem, przez Białystok. Park położony jest ok. 100 km na północny-wschód od tego miasta. Można też dojechać pociągiem do stacji Grajewo lub Ełk i dalej kontynuować podróż autobusem.

Po parku wytyczono liczne szlaki turystyczne dla pieszych i rowerzystów. Można też spływać kajakiem lub łodzią. Aby wejść na niektóre obszary parku potrzebna jest zgoda strażników.

Na terenie parku znajduje się kilka obiektów noclegowych, m.in. Pole Namiotowe Jagłowo, Leśniczówka Dłużka i Ośrodek Edukacyjny w Osowcu. Można też nocować w namiotach w wyznaczonych miejscach.

W okolicach parku polecamy m.in. Sanktuarium w Górkach, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Cerkiew w Wólce Terechowskiej oraz szlaki Kanału Augustowskiego.

Park warto odwiedzać o każdej porze roku. Najwięcej ptaków można zaobserwować wiosną i jesienią. Latem zachwycają kwitnące rośliny. Zimą las wygląda bajecznie w śnieżnej szacie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Najpiękniejsze plaże Grecji - TOP 10 najlepszych plaż w tej wymarzonej destynacji!
  3. Atrakcje i ciekawe miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć w Gdańsku
  4. Gruzja na mapie Europy | Znajdź położenie na interaktywnej mapie
  5. Kowno - najciekawsze atrakcje, zabytki i miejsca do zobaczenia na weekend
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Cezary Lis
Cezary Lis

Jestem zapalonym podróżnikiem. Na blogu dzielę się relacjami i praktycznymi poradami związanymi z podróżowaniem. Opowiadam o odwiedzanych miejscach, kulturze i atrakcjach turystycznych. Chcę zainspirować innych do odkrywania nowych, ciekawych destynacji na całym świecie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły