Muzeum Ceramiki w Bolesławcu - Poznaj Historię Sztuki Ceramicznej

 Muzeum Ceramiki w Bolesławcu - Poznaj Historię Sztuki Ceramicznej
Autor Kinga Baran
Kinga Baran15.09.2023 | 5 min.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to niezwykłe miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w tym pięknym dolnośląskim mieście. To prawdziwa skarbnica wiedzy o tradycjach i historii produkcji ceramiki w Bolesławcu. Zbiory muzeum pozwolą przenieść się w czasie i poznać tajniki dawnego rzemiosła ceramicznego.

Jak wygląda Muzeum Ceramiki w Bolesławcu?

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej mennicy przy ulicy Muzealnej. Jest to okazała ceglana budowla wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Wnętrza muzeum zostały zaadaptowane do prezentacji bogatych zbiorów. Na parterze znajduje się obszerna sala ekspozycyjna, w której prezentowane są stałe wystawy. Na piętrze muzeum mieści się galeria sztuki współczesnej. Dodatkowo w budynku znajdują się pomieszczenia do prowadzenia warsztatów ceramicznych. Przed wejściem do muzeum można podziwiać piękny, zabytkowy dziedziniec i ogród.

Historia produkcji ceramiki w Bolesławcu

Tradycje wytwarzania ceramiki w Bolesławcu sięgają XVIII wieku, kiedy to powstały tutaj pierwsze manufaktury porcelany. W 1790 roku założono Królewską Manufakturę Porcelany, która na przełomie XVIII i XIX wieku była największym producentem porcelany w Prusach. W późniejszych latach, w XIX wieku, rozwinęły się wytwórnie ceramiki użytkowej i ozdobnej. Bolesławiec słynął z produkcji naczyń stołowych, figurek o tematyce mitologicznej i historycznej. Rozkwit przemysłu ceramicznego trwał do II wojny światowej.

Najcenniejsze eksponaty Muzeum Ceramiki

W zbiorach Muzeum Ceramiki znajdują się bezcenne obiekty związane z historią produkcji porcelany i ceramiki w Bolesławcu. Do najcenniejszych eksponatów należą:

  • XIX-wieczna porcelana z Królewskiej Manufaktury
  • Prace sygnowane przez znanych bolesławieckich projektantów
  • Unikatowe figurki o tematyce historycznej i mitologicznej
  • XIX-wieczne naczynia stołowe z wzorami roślinnymi
  • Wazy i patery zdobione malowidłami

Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Ceramiki w Bolesławcu?

 Muzeum Ceramiki w Bolesławcu - Poznaj Historię Sztuki Ceramicznej

Muzeum Ceramiki to obowiązkowy punkt na mapie Bolesławca. To miejsce pozwoli przenieść się w czasie i poznać historię dawnego rzemiosła ceramicznego. Zwiedzający mogą zobaczyć bezcenne zbiory porcelany, podziwiać kunszt dawnych mistrzów oraz poznać techniki zdobienia. Dodatkową atrakcją są warsztaty ceramiczne i możliwość samodzielnego wykonania ceramicznej pamiątki. Muzeum to świetne miejsce zarówno dla miłośników ceramiki, jak i dla rodzin z dziećmi.

Wystawy czasowe w Muzeum Ceramiki

Oprócz stałych ekspozycji prezentujących zbiory muzeum, placówka organizuje także czasowe wystawy tematyczne. Są to zazwyczaj ekspozycje prezentujące twórczość współczesnych artystów i rzemieślników związanych z ceramiką. Organizowane są również wystawy historyczne, np. prezentujące techniki zdobienia ceramiki na przestrzeni wieków. Dzięki wystawom czasowym muzeum urozmaica swoją ofertę i przyciąga nowych zwiedzających.

Warsztaty i zajęcia edukacyjne w Muzeum

Muzeum Ceramiki organizuje warsztaty ceramiczne skierowane do różnych grup wiekowych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów. Uczestnicy warsztatów poznają techniki zdobienia i formowania ceramiki, a następnie samodzielnie wykonują ceramiczne przedmioty. Placówka oferuje również zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli. Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w lekcjach muzealnych poświęconych historii i tradycji ceramiki.

Godziny otwarcia i ceny biletów do Muzeum Ceramiki

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. W poniedziałki placówka jest nieczynna. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. Dzieci do 7 roku życia zwiedzają muzeum bezpłatnie. Bilety można kupić w kasie muzeum lub online na stronie internetowej placówki. Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego w promocyjnej cenie.

Sklep z pamiątkami w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

W Muzeum Ceramiki działa klimatyczny sklep z pamiątkami i ceramiką. Można w nim kupić reproduction dawnej porcelany z Bolesławca, nowoczesne naczynia projektowane przez współczesnych artystów, a także ceramiczne magnety i figurki. Sklep oferuje szeroki wybór oryginalnych i unikatowych pamiątek, które będą doskonałą pamiątką z Bolesławca.

Podsumowanie

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to wyjątkowe miejsce, które w ciekawy i przystępny sposób prezentuje bogatą historię produkcji ceramiki w tym mieście. Zbiory muzeum, wystawy czasowe i warsztaty ceramiczne pozwalają zwiedzającym poznać tajniki dawnego rzemiosła. Placówka stanowi świetną atrakcję turystyczną i edukacyjną zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wizyta w Muzeum Ceramiki na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń i pozwoli odkryć niezwykły świat bolesławieckiej porcelany.

Najczęściej zadawane pytania

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dawnej mennicy przy ulicy Muzealnej w Bolesławcu.

W muzeum prezentowane są zbiory związane z historią produkcji ceramiki w Bolesławcu, m.in. porcelana z XVIII i XIX wieku, wyroby sygnowane przez znanych projektantów, rzeźby i naczynia.

Oprócz zwiedzania stałych ekspozycji, można wziąć udział w warsztatach ceramicznych i lekcjach muzealnych. Organizowane są także czasowe wystawy tematyczne.

Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. Dzieci do 7 roku życia wchodzą za darmo. Możliwy jest zakup biletu rodzinnego.

W sklepie można nabyć ceramikę - zarówno reprodukcje, jak i wyroby współczesnych projektantów. W sprzedaży znajdują się też magnety i figurki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Polecamy! Atrakcje w Eindhoven - co warto zobaczyć w Holandii? Przewodnik 2022
  2. Co zobaczyć na Malcie? Najlepsze atrakcje i miejsca do zwiedzania
  3. Atrakcje Sztokholmu - co warto zobaczyć w stolicy Szwecji?
  4. Co warto zobaczyć w Lizbonie? Najlepsze atrakcje turystyczne
  5. Matera - Wyprawa do niesamowitych miast jaskiń w południowych Włoszech
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kinga Baran
Kinga Baran

Jestem zapaloną podróżniczką. Na blogu dzielę się relacjami z moich wypraw do najciekawszych zakątków świata. Opowiadam o zwiedzanych miejscach, atrakcjach, kulturze. Udzielam praktycznych porad związanych z podróżowaniem. Moje relacje mają zainspirować innych do odkrywania nowych destynacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły